Czy w Albanii dogadam się po angielsku? Jaki język w Albanii?

Albania stała się nowym turystycznym hitem. Wiele osób planujących wyjazd do Albanii zastanawia się w jakim języku mówią w Albanii. W jakim języku dogadamy się w Albanii? Czy w Albanii mówią po angielsku? Jak się porozumiewać w Albanii? Sprawdźmy to!

 

Jeśli planujecie wyjazd do Albanii i zastanawiacie się jak jest język w Albanii to odpowiedź brzmi oczywiście: albański. Językiem urzędowym w Albanii jest język albański, którym porozumiewa się większość mieszkańców. Albański ma dwa dialekty: używany na południu dialekt toskijski oraz na północy gegijski.
 
Na szczęście w Albanii bardzo wiele osób zna inne języki. Jakimi językami da się porozumiewać w Albanii?
 
Według badań przeprowadzanych przez Eurostat w 2016 roku blisko 40% Albańczyków w wieku między 25 a 64 rokiem życia zna przynajmniej jeden język obcy. Jakie to języki? Czy w Albanii dogadamy się po angielsku?
 
Aż 40% Albańczyków deklaruje znajomość angielskiego. Z jej stopniem bywa różnie, ale jeśli udajecie się do dobrego hotelu, dobrego sklepu czy dobrej restauracji to rozmowy po angielski nie będą problemem. W Albanii popularne są jeszcze dwa inne języki.
 
Wśród popularnych języków, którymi władają w Albanii jest język włoski. Albania przez długi czas była pod protektoratem włoskim i jego znajomość wciąż jest bardzo powszechna. Drugim dość często spotykanym językiem jest język grecki, który jest popularny ze względu na dużą mniejszość grecką w Albanii.
 
Podsumowanie: język urzędowy w Albanii to język albański ale w turystycznych regionach i lepszych miejscówkach bez problemu uda nam się porozumieć w Albanii po angielsku.

 
Polecamy również: