Czy Muzułmanie obchodzą święta Bożego Narodzenia? Czy Wigilię?

Wielu Polaków obchodzi Wigilię i kolejnego dnia Boże Narodzenie 25 grudnia. To tradycja w wielu krajach katolickich, ale czy również w muzułmańskich? Wiele osób zastanawia się czy Muzułmanie obchodzą święta Bożego Narodzenia. Czy w islamie jest Boże Narodzenie? Sprawdźmy to!

 
Czy Muzułmanie świętują Boże Narodzenie? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Odpowiedź brzmi: to zależy. W niektórych krajach muzułmańskich, takich jak Malezja czy Indonezja, święto to jest świętem narodowym. Oznacza to, że wszyscy obywatele niezależnie od wyznania mają dzień wolny od pracy i szkoły, a firmy są zamknięte. Rodziny często spędzają ten dzień razem, przygotowując wspólne posiłki i wymieniając się prezentami.
 
W innych krajach muzułmańskich, takich jak Turcja czy Iran, Boże Narodzenie nie jest dniem wolnym od pracy ani świętem i nie jest obchodzone. Warto pamiętać, że w różnych częściach świata wielu muzułmanów bierze udział w niektórych tradycjach świątecznych, takich jak dekorowanie drzewek czy dawanie sobie prezentów. Boże Narodzenie ma w obecnym świecie duży wyraz komercyjny i z tej części tradycji korzystają wyznawcy religii innych niż katolicka.
 
Wielu muzułmanów mieszkających w krajach w których islam nie jest większością bierze udział w świętach, nawet jeśli niekoniecznie wierzą w chrześcijańskie nauki religijne. Na przykład, mogą oni postawić choinkę w swoim domu lub biurze albo wybrać się na jarmark bożonarodzeniowy.
 
Warto jednak pamiętać, że jeśli muzułmanin bierze udział w tradycjach świątecznych znanych na przykład z Polski to nie mają one dla niego takiego samego wymiaru religijnego jak dla gorliwych wyznawców religii katolickiej.
 
Podsumowanie: czy Muzułmanie obchodzą święta Bożego Narodzenia? Część korzysta więc z komercyjnej odsłony świąt, inni tłumaczą świąteczne zachowania obchodzeniem urodzin proroka Jezusa, który jest jednym z proroków uznawanych przez Koran. W najbardziej ortodoksyjnych krajach muzułmańskich Bożego Narodzenia nie ma.

 
Warto przeczytać również: