Punkty widokowe Budapeszt. 11 miejsc z widokiem TOP

Punkty widokowe w każdym mieście są miejscem w którym często spotkać można turystów. Jeśli chcecie popatrzeć na panoramę Budapesztu to przygotowaliśmy listę ciekawych punktów widokowych w Budapeszcie. Na liście znalazło się kilka dość oczywistych miejsc oraz kilka tych w których nie spotkacie turystów z Polski.

 


Góra Gellerta i Cytadela

Dwa pierwsze punkty widokowe to wznosząca się na wysokość 235 metrów Góra Gellerta, nazwana tak od imienia słynnego biskupa który według legendy został tu zamordowany przez pogan, to najbardziej oczywiste miejsce z którego obserwować można widok na cały Budapeszt. Ale nie tylko. Drugim punktem widokowym jest tu nie tylko sama, przez wieki owiana złą sławą, góra ale również cytadela wzniesiona po upadku Wiosny Ludów przez Austriaków chcących podkreślić swoje panowanie nad miastem.

 


Wzgórze zamkowe i Baszta Rybacka

Wzgórze zamkowe ze wszystkimi jego atrakcjami jest jednym z najczęściej odwiedzanych ciekawych miejsc w Budapeszcie. To też ważny punkt widokowy w mieście, a właściwie dwa. Ze wzgórza oraz przede wszystkim słynnej Baszty Rybackiej z lat 1895-1902 rozpościera się prawdziwie malowniczy widok na Budapeszt. Warto tu przyjść zarówno w dzień, jak i wieczorem. Ciekawy widok można obserwować też z okien jednej z nietypowych atrakcji w Budapeszcie czyli kolejki wjeżdżającej na wzgórze.

 


Bazylika św. Stefana


Bazylika św. Stefana w Budapeszcie jest jednym z najważniejszych budynków sakralnych w całym kraju. Nazwana od imienia Stefana I Świętego, pierwszego węgierskiego króla. W bazylice znajdować się mają relikwie władcy ale turystów chcących popatrzeć na Budapeszt z góry bardziej zainteresuje dostępna do zwiedzania wieża kościoła. Wstęp na dostępną do zwiedzania wieżę jest płatny. Bilet kosztuje 400 HUF za osobę czyli około 5,50 zł. W sezonie wakacyjnym wieża czynna jest od 10 do 18:30, w kwietniu, maju i październiku do 17:30, a zimą do 16:30.

 


Wieża Elżbiety (Erzsébet-kilátó)


Wieża Elżbiety jest nieco mniej znanym punktem widokowym w Budapeszcie. Warto ją odwiedzić ponieważ widać stąd nie tylko Budapeszt ale również całą jego okolicę. Wieżę znajdującą się na jednym z najwyższych wzniesień niewielkiego pasma Budai-hegység warto odwiedzić również po to, by przywieźć z Budapesztu nieco mniej oklepane kadry panoramy miasta. Wieża wzniesiona w latach 1908-1910 czynna jest dla zwiedzających codziennie od 8 do 20:00.

 


High Note Sky Bar, 360 Bar, Gozsdu Sky Bar


Bary i restauracje z widokiem na miasto to zawsze bardzo dobra propozycja spędzania czasu o tyle dobra, że pewna część turystów nie zapuszcza się w takie miejsca. W Budapeszcie wymienić można kilka ciekawych miejscówek z których można spoglądać na panoramę miasta przy kieliszku czegoś mocniejszego. Jedną z najpopularniejszych miejscówek jest 360 Bar ale polecamy przejście się do baru High Note. To troszkę droższa miejscówka chociaż wciąż z akceptowalnym poziomem cen (3800 HUF za burgera, desery po 2100 HUF), a i widok tu znacznie ładniejszy.

 


Zamek Vajdahunyad


Zwiedzając malowniczy miejski park Városliget i położony tu zamek Vajdahunyad warto wybrać się również na wycieczkę po dostępnych do zwiedzaniach wieżach zamku. Turystom udostępniona jest Wieża Apostołów Apostolok tornya) oraz wieża nad bramą zamku (Kaputorony). Pierwsza wieża czynna od wtorku do niedzieli w godzinach od 10 do 16, druga od poniedziałku do niedzieli od 10 do 17:00. Wieże dostępne są do zwiedzania osobno lub w pakiecie z wizytą w muzeum. Jeśli ktoś chce zwiedzać tylko zamkowe wieże to bilety kosztują odpowiednio 600 i 400 HUF.

 


Park Normafa

Polscy blogerzy tu nie docierają. Normafa to bardzo znany park położony na wschodnim skraju pasma Budai-hegység, który od kilkuset lat jest jednym z najpopularniejszych terenów rekreacyjnych dla mieszkańców Budapesztu. Zimą znajdujące się tu pagórki ściągają nawet okolicznych narciarzy i snowboardzistów. W okolicy znajduje się darmowy parking oraz przystanki komunikacji miejskiej.

 

Polecamy również: