Ile kosztuje wynajem samochodu w Turcji 2023? Wypożyczalnie Turcja ceny

Turcja od wielu lat jest prawdziwym wakacyjnym hitem wśród Polaków. Wiele osób wybiera się do Turcji z biurem podróży ale nawet w takim przypadku część turystów decyduje się na wynajem samochodu w Turcji. Ile kosztuje wypożyczenie samochodu w Turcji? Jaka jest jego cena? Ile kosztuje wynajem w miastach takich jak Side czy Alanya? Oto porady dotyczące wynajmu auta w Turcji i jazdy samochodem po Turcji. Jakie są cenniki?

 


Ile kosztuje wynajem samochodu w Turcji?

Oferta wycieczek fakultatywnych w Turcji jest zwykle dość bogata ale nie we wszystkie miejsca da się dojechać z wycieczką. Wielu turystów jadących na wakacje decyduje się na wynajem samochodu w Turcji w popularnych destynacjach takich jak Alanya, Antalya, Stambuł czy Izmir. Ile to kosztuje?

 
Cena wynajmu samochodu w Turcji zależy oczywiście od typu wypożyczalni, a także od klasy samochodu który chcemy wynająć. Auta młodsze, większe, lepiej wyposażone, mocniejsze i wyposażone w automatyczną skrzynię biegów są zwykle droższe.

 
Nieco droższy jest również wynajem w szczycie sezonu wakacyjnego oraz wynajem bez limitu kilometrów. Tego typu oferty są zwykle droższe o kilkanaście procent w porównaniu do najtańszych ofert, które przedstawiamy poniżej.

 
Najtańsze auta w klasie ekonomicznej takie jak Renault Clio, Fiat Tipo (znany w Turcji jako Egea) czy Dacia Sandero można wynająć w Turcji już za mniej niż 9 EUR za dzień. Wynajem bez depozytu jest zwykle nieco droższy i wymaga opłaty w granicach 15 EUR za dzień. Prosty samochód służący przede wszystkim do transportu z punktu A do punktu B wynajmiemy w Turcji za mniej niż 70 EUR za tydzień czyli w przeliczeniu na złotówki za mniej niż 330 zł.

 
Samochody ze średniej półki jak Hyundai Accent, Renault Megane czy większe – jak Fiat Fiorino czy nieco większy Ford Tourneo Courier kosztują w granicach do 20 EUR za dzień.

 
Droższe auta takie jak Nissan Qashqai, Honda CR-V, VW Amarok, Skoda Kodiay czy VW Tiguan to w Turcji koszt w granicach 60-80 EUR za dzień.

 
Wśród najdroższych SUV-ów wymienić można najnowsze modele aut takich jak Ford Kuba (bez depozytu), a także najnowsze egzemplarze Nissana Qashqaia, czy też prawie nowe modele Opla Mokka (za wynajem w Turcji bez depozytu). Ceny tych samochodów dochodzą do 130-140 EUR za dzień.

 


Ile kosztuje wynajem limuzyny i kabrioletów w Turcji?


 
Jeśli lubimy komfort podróżowania to warto zainteresować się wynajmem aut z kategorii luksusowej w której królują nadwozia typu sedan. Za najprostsze auta typu BMW 320i zapłacimy poniżej 50 EUR za dzień.

 
Średniej klasy limuzyny takie jak Mercedes CLA czy Mercedes klasy C zapłacimy – w zależności od wersji silnikowej – w widełkach wynoszących od 77 do 90 EUR za dzień. Trochę Droższa jest klasa E, którą wynajmiemy za około 130 EUR za dzień.

 
Wynajem limuzyny BMW serii 5 w Turcji to koszt zamykający się w granicach około 190-200 EUR za dzień.

 
Nie ma jednak nic przyjemniejszego niż jazda po drogach Riwiery Tureckiej samochodem bez dachu. Za luksusowego kabrioleta takiego jak Audi A3 lub BMW 218i to koszt 130 EUR za dzień. Mini Cooper S w nadwoziu cabrio kosztować będzie około 190 EUR za dzień, a około 330 EUR zapłacimy za wynajem Mercedesa klasy C.

 
Niestety w Turcji ciężko o wynajem typowych samochodów terenowych jak Mercedes G63, luksusowych SUV-ów takich jak modele Range Rovera czy supersamochodów w stylu Lamborghini Huracan czy Audi R8. Tego typu pojazdy rzadko są dostępne w wypożyczalniach aut w Turcji.

 


Wypożyczalnia samochodów w Turcji bez depozytu

Czy w Turcji da się wypożyczyć auto bez depozytu? Tak, są wypożyczalnie aut, które umożliwiają tego typu wynajem. Jest on nieznacznie droższy od wypożyczenia z depozytem.

 
Za wynajem najprostszych samochodów takich jak Fiat Tipo (Egea) czy Renault Symbol, Renault Cilo czy Peugeot 301 bez depozytu płaci się w Turcji od około 12-15 EUR za dzień w zależności od długości wynajmu.

 
Większe auta typu Fiat Fiorino, Doblo, Renault Clio Sport Tourer czy Ford Tournego Connect kosztują bez depozytu około 20 EUR za dzień.

 
Koszt wynajmu bez depozytu wzrośnie jeśli zdecydujemy się na wynajem bez limitu kilometrów i wyniesie około 30 EUR za nowe samochody klasy ekonomicznej.

 


Jazda samochodem w Turcji – informacje


 
Wynajmując auto w Turcji warto pamiętać, że kultura jazdy samochodem po tureckich drogach jest zdecydowanie inna od tej, którą znamy z Polski. Ruch samochodowy w Turcji jest zdecydowanie bardziej agresywny i chaotyczny więc trzeba zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza jadąc pożyczonym samochodem.

 
Jazda autem zwłaszcza w Stambule może być ciężka dla kierowców przyzwyczajonych do spokojnego ruchu z polskich ulic. Tureckie metropolie korkują się, często pierwszeństwo ma bardziej agresywny kierowca, a używanie klaksonów jest na porządku dziennym. Rzadko też przepuszcza się pieszych. W Turcji nie ma obowiązku jazdy na światłach w dzień więc uważać trzeba na auta, które nie mają włączonego oświetlenia.

 


Najważniejsze przepisy drogowe w Turcji

Jeśli chodzi o przepisy drogowe i ograniczenia prędkości to są podobne do tych znanych z innych krajów Europy. Prędkość w mieście to 50 km/h, na drogach szybkiego ruchu 110 km/h, a na autostradach 130 lub 140 km/h w zależności od standardu drogi. Poza miastem można poruszać się z prędkością 90 km/h.

 
Tolerancja przy przekraczaniu prędkości w Turcji to 10%. Polacy na wakacjach muszą uważać na limit alkoholu we krwi w Turcji. Ten jest zdecydowanie niższy niż w Polsce. W Turcji można prowadzić mając do 0,05 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Najlepiej więc nie ryzykować i po prostu nie spożywać żadnego alkoholu przed wyruszeniem w podróż samochodem po tureckich drogach.

 
Na szczęście mandaty w Turcji są zdecydowanie niższe niż w Polsce. Za przekroczenie prędkości o 75 km/h w terenie zabudowanym zapłacimy mandat w wysokości w przeliczeniu około 1200 złotych, a za przekroczenie o 135 km/h na autostradzie tylko około 970 złotych.

 
Na niektórych odcinkach dróg w Turcji ustawione są radary systemu TEDES które są w stanie analizować nie tylko przewinienia takie jak przekraczanie dozwolonej maksymalnej prędkości, ale także przejazd na czerwonym świetle czy zatrzymywanie się na środku drogi. Mandaty z systemu wystawiane są automatycznie więc nie ma przed nimi ucieczki. Odcinki z systemem TEDES są oznaczone stosownymi znakami pionowymi jak i żółtymi napisami na nawierzchni drogi.

 


Wypożyczenie samochodu w Turcji – podsumowanie

Wakacje w kraju nie należą do najdroższych, a na wypożyczenie samochodu w Turcji można skusić się nawet jeśli wybieramy się na wczasy typu All-Inclusive i chcemy zwiedzić więcej niż tylko okolice hotelu.

 
Najtańszy wynajem samochodu w Turcji w kurortach takich jak Antalya czy Alanya to koszt zaczynający się od około 10 EUR za dzień przy wynajmie z depozytem i około 15 EUR za dzień przy wynajmie auta bez depozytu.

 
Polecamy również: