Czy w Portugalii działa EKUZ? Czy trzeba ubezpieczenie turystyczne?

Portugala jest popularnym miejscem wakacyjnym często odwiedzanym przez Polaków. Wiele osób planujących wakacje w Portugalii zadaje pytanie, czy w tym kraju działa Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) oraz czy potrzebują dodatkowego ubezpieczenia turystycznego. Czy EKUZ działa w Portugalii? Czy potrzebne jest ubezpieczenie turystyczne na wyjazd? Sprawdźmy to!

 

EKUZ to skrót od karty ubezpieczenia zdrowotnego w Europie. Ten dokument pozwala na korzystanie z publicznej opieki zdrowotnej w państwach Unii Europejskiej kilku innych krajach Europy.
 
EKUZ ułatwia uzyskanie pomocy medycznej za granicą i pozwala uniknąć kosztów związanych z prywatną opieką zdrowotną, ponieważ po powrocie można ubiegać się o zwrot poniesionych kosztów. Czy w Portugalii działa EKUZ?
 
Tak, wydane w Polsce karty EKUZ działają na wakacjach w Portugalii. Czy to oznacza, że nie potrzebujemy ubezpieczenia turystycznego?
 
To zależy. Wielu turystów decyduje się nie kupować ubezpieczenia zdrowotnego do Portugalii, ale warto pamiętać, że EKUZ to nie to samo co ubezpieczenie turystyczne.

 
Ubezpieczenie turystyczne może obejmować, poza polisą na koszty medyczne, również na przykład ubezpieczenie OC sportowe, OC, ubezpieczenie sprzętu sportowego, NNW czy pokrycie kosztów akcji ratowniczych, czego EKUZ nie zapewnia.
 
Podsumowanie: Czy w Portugalii działa EKUZ? Tak, Polacy, którzy wybierają się na wczasy do Portugalii, mogą korzystać EKUZ.

 
Polecamy również: