Czy na Węgrzech działa EKUZ? Czy trzeba ubezpieczenie turystyczne?

Podróżowanie na Węgry, szczególnie do Budapesztu lub nad Balaton, to od dziesiątek lat popularny cel turystyczny wśród wielu Polaków. Wielu podróżnych, którzy planują odwiedzić Węgry, zadaje sobie pytanie, czy w tym kraju działa Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, czyli EKUZ. Czy na Węgrzech działa EKUZ? Czy jadąc na Węgry trzeba kupić ubezpieczenie turystyczne?

EKUZ to dokument uprawniający ubezpieczonych do korzystania z publicznej opieki medycznej w krajach, które są członkami systemu. Czy Węgry są jednym z takich państw? Odpowiedź brzmi twierdząco – Węgry, będąc jednym z krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego, uznaje wydane w Polsce karty EKUZ. To oznacza, że jeśli wybieramy się do Budapesztu czy Egeru, w razie potrzeby możemy skorzystać z tamtejszych usług medycznych, a następnie ubiegać się o zwrot kosztów w polskim NFZ.

Czy podróżując na Węgry potrzebujemy dodatkowego ubezpieczenia turystycznego? Z uwagi na fakt, że na Węgrzech działa EKUZ, wielu turystów z Polski nie decyduje się na zakup dodatkowego ubezpieczenia turystycznego. Jednakże warto pamiętać, że EKUZ to nie to samo co ubezpieczenie turystyczne.

W niektórych przypadkach, np. jeśli mamy zamiar uprawiać sporty ekstremalne, korzystać z wypożyczalni sprzętu sportowego, warto wykupić ubezpieczenie turystyczne obejmujące nie tylko koszty medyczne, ale także OC, OC sportowe lub NNW.

Dodatkowe ubezpieczenia mogą mieć też na przykład ubezpieczenie bagażu i pokrycie innych ewentualnych wydatków, których nie obejmuje samo EKUZ dlatego przed wyjazdem na Węgry warto zastanowić się czy takie ubezpieczenie może nam się przydać.

Podsumowanie: czy na Węgrzech działa EKUZ? Tak, będąc na wczasach na Węgrzech Polacy mogą korzystać z kart EKUZ by udać się do lekarza. Warto zauważyć, że EKUZ nie pokrywa wszystkich kosztów medycznych, a jedynie te, które są objęte standardową opieką zdrowotną w systemie publicznym danego kraju.

Dlatego też niektórzy zalecają aby podróżujący posiadali również prywatne ubezpieczenie turystyczne, które może zapewnić dodatkową ochronę w przypadku sytuacji awaryjnych, takich jak konieczność transportu medycznego, koszty leczenia poza standardową opieką zdrowotną, czy też pokrycie kosztów powrotu do kraju macierzystego w sytuacji pilnej potrzeby medycznej.

 
Warto przeczytać również: