Jakie pieniądze są w Portugalii? Portugalia waluta

Portugalia od wielu lat stanowi ciekawą destynację turystyczną dla Polaków. Nie jest to kraj tak często odwiedzany jak inne dlatego też wiele osób zastanawia się jakie pieniądze są w Portugalii. Jaka waluta obowiązuje w Portugalii? Czy w Portugalii można płacić euro? Jakie były portugalskie pieniądze przed euro? Sprawdźmy to!

 

Portugalia, podobnie jak Polska, jest członkiem Unii Europejskiej. W przeciwieństwie do Czech czy Polski, które utrzymują swoją własną walutę, Portugalia z niej zrezygnowała i przyjęła euro. Jaka była waluta w Portugalii przed euro? Przed przyjęciem euro w 2002 roku w Portugalii używano portugalskiego escudo.

 
Escudo dzieliło się na 100 centavos. W obiegu pozostawały monety o nominałach 1, 5, 10, 20, 50, 100 i 200 oraz banknoty o nominałach 500, 1000, 2000, 5000 i 10 000. Centavos z końcem ubiegłego wieku były praktycznie bezwartościowe przez wysoką inflację.

 
Kod ISO waluty escudo to PTE. W 2002 roku escudo zastąpione zostało unijną walutą euro. Kurs wymiany euro do escudo wynosił 200$482 za 1 EUR. Escudo używano w Portugalii kontynentalnej, a także na Azorach czy na Maderze. Różne rodzaje escudo wykorzystywały też kraje będące wcześniej portugalskimi koloniami. Obecnie używane jest escudo Republiki Zielonego Przylądka o skrócei CVE.

 
Jeśli zastanawiacie się więc jaka jest waluta w Portugalii to w Portugalii obowiązuje obecnie euro i właśnie takie pieniądze najlepiej zabrać ze sobą na wakacyjny wyjazd.

 
Polecamy również: