Czy Słowacja ma dostęp do morza? Morze na Słowacji

Wystarczy jeden rzut oka na mapę Europy by zobaczyć które państwa mają fizyczny dostęp do morza, a które nie mają. Jeśli przerasta Was spojrzenie na mapę Europy i wciąż zastanawiacie się czy Słowacja ma dostęp do morza to mamy dla Was niezbędne informacje zaspokajające Waszą ciekawość.

 

Słowacja, powstała po rozpadzie Czechosłowacji w 1993 roku, jest malutkim państewkiem zamieszkałym zaledwie przez 5,45 mln osób. Kraj leży w Europie Środkowej i granicy z Polską, Czechami, Węgrami, Austrią i Ukrainą. Czy Słowacja ma dostęp do morza?
 
Słowacja jest państwem śródlądowym czyli państwem nie posiadającym dostępu do morza i nie mającym własnej linii brzegowej. Słowacja nie ma fizycznego dostępu do żadnego morza. Owszem – ma dostęp do portów położonych w innych krajach, ale własnej linii brzegowej i własnych portów nie ma.
 
Słowackim Morzem nazywany jest… sztuczne jezioro Liptovska Mara na rzece Wag będące jedną z atrakcji na Słowacji przy polskiej granicy. Jezioro Liptovska Mara ma całe 22 kilometry kwadratowe powierzchni. Jeśli zastanawiacie się jeszcze jaka jest największa rzeka na Słowacji to też mamy dla Was odpowiedź. Najdłuższą i największą rzeką na terenie otoczonym granicami Słowacji jest właśnie Wag, będący dopływem Dunaju.

 
Polecamy również: