Czy w Kairze jest bezpiecznie? Na co uważać w Kairze? 7 porad!

Czy w Kairze jest bezpiecznie? Na co uważać w Kairze? 7 porad!

Każdego roku tysiące turystów z Polski odwiedza Egipt. Większość z nich wybiera wakacje typu All Inclusive organizowane przez biura podróży i nie odwiedza Kairu. Są jednak też osoby, które jadą do Egiptu na własną rękę, chcą zobaczyć Kair i zastanawiają się czy w Kairze jest bezpiecznie. Czy można jechać do Kairu? Czy jest bezpiecznie w Kairze? Na co uważać w Kairze?

 
W wielu miejscach w Internecie można przeczytać, że wyjazd do Kairu jest całkowicie niebezpieczny. Wyjazd do Kairu nie jest bardziej niebezpieczny niż wyjazd do jakiegokolwiek innego miejsca w Afryce, pomijając tereny trwających konfliktów zbrojnych czy też miasta takie jak Cape Town, Pretoria i Bloemfontien w RPA. Jest niebezpieczny ale odwiedzają go tysiące turystów.
 
Czy można jechać do Kairu? Tak. Nie ma żadnego zakazu zwiedzania Kairu, a w samym Kairze znajdują się jedne z najciekawszych atrakcji turystycznych Egiptu takie jak słynny bazar Chan al-Chalili, cytadela Saladyna czy meczet Al-Azhar.
 
W Egipcie działają hotele międzynarodowych sieci takich jak Four Seasons, Mariott, Ritz-Carlton, InterContinental, Marriott czy Kempinski. Gdyby w mieście było niebezpiecznie i turyści by do niego nie przyjeżdżali, to tych hoteli by nie było.

Oczywiście jadąc do Kairu należy zachowywać zdrowy rozsądek i zwrócić uwagę na kilka rzeczy w czasie swojej wycieczki. Na co uważać w Kairze?

 


Słońce, odwodnienie i choroby


 
Egipt i Kair to miejsca w których turyści mają gwarancję dobrej pogody przez cały rok, a temperatury nawet w styczniu czy lutym są bardzo wysokie. Odwiedzając Kair dbamy o dobre nawodonienie, ochronę przed słońcem i kremy z odpowiednim filtrem. W upale łatwo o przegrzanie organizmu i oparzenia słoneczne. Jeśli jesteśmy w Egipcie po raz pierwszy to w Kairze uważajmy na możliwość wystąpienia tak zwanej zemsty faraona. Lepiej stołować się w restauracjach dobrych hoteli niż jeść bazarowy streetfood.

 


Ataki terrorystyczne

Zagrożenie atakami terrorystycznymi w Egipcie jest obecnie niższe niż kilkanaście czy kilka lat temu, ale nie znaczy że już nie istnieje. Ryzyko jest zawsze. Do ostatniego ataku terrorystycznego w Kairze doszło w 2019 roku gdy przed Narodowym Instytutem Onkologii doszło do eksplozji samochodu w której śmierć poniosło 20 osób, a 47 zostało rannych.
 
Wcześniej w 2017 roku doszło do masakry w kościele pw. św. Menasa. Policji i służb jest wiele na ulicach Kairu ale nie można wykluczyć, że coś umknie ich uwadze. W Kairze trzymamy się z daleka od wszelkiego rodzaju demonstracji politycznych czy gromadzących się tłumów. Nie przyznajemy się też do ewentualnego życia bez Boga.

 


Slumsy i bieda

na co uważać w kairze
 
W wielu biednych krajach Europy stolica danego kraju to kontrast między gigantycznym bogactwem i skrajną biedą. W Afryce też tak jest, a kontrasty te w Kairze są zdecydowanie większe niż w Bukareszcie, Kiszyniowie czy Kijowie. O ile w wielu miejscach w Kairze spotkamy hotele czy restauracje droższe niż w Warszawie o tyle w niektórych dzielnicach widok turysty nie jest zbyt częsty i lepiej tam się nie zapuszczać.
 

Jednym ze slumsów, które polecamy odwiedzić wyłącznie z lokalnym przewodnikiem jest kairskie City of Dead. Nie polecamy też samotnych wypadów do Ezbet El Haggana, Mansheya Nasir i innych slumsów takich jak na przykład wieś Mokattam. Jeśli szukacie takich wrażeń to bezpieczniej pojechać na osiedle Lunik IX w Koszycach niż włóczyć się po kairskich slumsach. Szacuje się, że w okolicy Kairu znajduje się w granicach 350 slumsów.

 


Ruch uliczny

Niektórym wydaje się, że kierowcy w Polsce jeżdżą źle, inni myślą że największymi szaleńcami za kółkiem są kierowcy z Ukrainy, ale oni też są w błędzie. Prawdziwie hardcorowa jazda samochodem to jazda po Kairze. Zarówno prowadzenie samochodu jak i bycie pieszym to tutaj dość trudne zadanie więc uważamy przechodząc przez jezdnię, jadąc samochodem czy prowadząc motocykl lub skuter.

  


Naganiacze i oszuści

Problem naganiaczy i wszelkiej maści wyłudzaczy występuje w wielu turystycznych miejscach świata ale uważać w Egipcie trzeba zdecydowanie bardziej niż w innych krajach. Zwłaszcza wybierając się na bazary musimy uważać na ludzi, którzy chcą nam wcisnąć wszelkie bezwartościowe przedmioty od podróbek perfum po przyprawy czy tombak, zaoferować swoje usługi, sprzedać narkotyki czy cokolwiek innego. Oszustwa zdarzają się też przy zamawianiu taksówek i opłacie za kursy.

 


Samotna podróż kobiety

To że Islam trzeba szanować jest dla wszystkich oczywiste, a więc odpowiedni skromny ubiór w Egipcie to podstawa ale nawet będąc skromnie ubraną kobietą z Europy nie da się uciec od mniej lub bardziej irytujących zaczepek na ulicach Kairu. Gwałty na turystkach zdarzają się dość rzadko ale dla własnego bezpieczeństwa lepiej podróżować z głową, najlepiej w towarzystwie ojca, brata lub męża.
 


na co uważać w Kairze
 


Kieszonkowcy

To coś na co uważamy w Kairze niezależnie od płci. Ofiarami kradzieży kieszonkowych padają zarówno mężczyźni jak i kobiety. Zwłaszcza przeciskając się przez tłumy na bazarach czy dworcach uważamy na dokumenty, biżuterię, pieniądze, dobry zegarek, portfel, telefon czy torebkę. Kradzieże kieszonkowe to zdecydowanie coś na co należy uważać w Kairze.

 
Polecamy również: