Czy w Morzu Martwym można się utopić? Czy da się utopić w Morzu Martwym?

Słynne jezioro Morze Martwe jest jednym z najsłynniejszych akwenów świata słynących zarówno z wysokiego zasolenia jak i tego, że bardzo łatwo się w nim pływa. Z tego powodu wiele osób zastanawia się czy w Morzu Martwym można się utopić. Czy da się utopić w Morz Martwym?

 

Jeśli macie zamiar pojechać nad Morze Martwe położone na pograniczu Izraela, Jordanii i Palestyny i zastanawiacie się czy da się tam utopić to mamy dla Was odpowiedź. Wbrew temu co można przeczytać na niektórych polskich blogach turystycznych da się w nim utopić.
 
To że w Morzu Martwym panuje wysokie zasolenie i woda łatwo wypiera zanurzone w niej ciała nie oznacza, że nie da się w nim utopić. Utopić się można w każdym akwenie wodnym, a nawet w wodzie, która sięga nam do kostek.
 
Oczywiście ze względu na wysoką gęstość wody i idącą za tym dużą siłę wyporu słonej wody w Morzu Martwym na jego powierzchni mogą bez trudu unosić się nawet osoby, które nie potrafią pływać. Ryzyko utonięcia w Morzu Martwym jest zdecydowanie mniejsze niż w jakimkolwiek innym jeziorze czy morzu na świecie. Nie znaczy to, że można wykluczyć taką ewentualność. Siła wyporu, która z jednej strony jest atrakcją turystyczną może być naszym przeciwnikiem gdy będziemy chcieli zmienić pozycję i obrócić się twarzą ku powierzchni.
 
Do ostatniego przypadku utonięcia w wodach Morza Martwego doszło w drugiej połowie października 2021 roku. Ofiarą była 60 letnia kobieta, której nie udało się uratować.

 
Polecamy również: