Czy Słowacja ma elektrownie atomowe? Elektrownie atomowe na Słowacji

Mimo wielu nieprawdziwych mitów energia atomowa jest jednym z najlepszych źródeł energii elektrycznej. Czy na Słowacji są elektrownie atomowe? Czy Słowacja ma elektrownie atomowe? Ile prądu na Słowacji pochodzi z elektrowni atomowych? Sprawdźmy to.

 
Polska nie ma elektrowni atomowej. W przeciwieństwie do nas Słowacja z powodzeniem korzysta z energii atomowej. Czy na Słowacji są elektrownie atomowe? Tak!

Na Słowacji znajdują się cztery działające reaktory atomowe włączone w latach 1984-1999. Według danych z 2018 roku około 55% słowackiego zapotrzebowania na energię elektryczną zaspokaja prąd z dwóch czynnych elektrowni atomowych.

Gdzie są elektrownie atomowe na Słowacji? Na Słowacji istnieją dwie elektrownie atomowe wyposażone w dwa reaktory każda. Pierwsza to elektrownia atomowa Bohunice położony na zachodzie kraju. Znajdują się tu dwa czynne reaktory WWER-440 produkcji Skody uruchomione w 1984 i w 1985 roku. Wcześniej w Bohunicach było więcej reaktorów. Trwale wyłączono tu jeden reaktor w dniu 17 maja 1979 roku, jeden 31 grudnia 2006 roku i jeden 31 grudnia 2008 roku.

Drugą z działających elektrowni atomowych na Słowacji jest elektrownia Mochovce. Działają tu dwa reaktory VVER 440 uruchomione odpowiednio w 1998 i 2000 roku. Od lat trwają prace nad uruchomieniem jeszcze dwóch reaktorów VVER 440 w Mochovicach.

Słowacja zakłada utrzymanie produkcji około 50% energii elektrycznej z atomu.

 
Polecamy również: