Lwy na Cmentarzu Orląt Lwowskich. Czy są zakryte czy odsłonięte? 2022

Wiele osób słyszało o lwach na Cmentarzu Obrońców Lwowa ale nie wie jak wygląda obecnie sytuacja. Czy lwy na Cmentarzu Orląt są zakryte? Czy na Cmentarzu Obrońców Lwowa są lwy? Jaka jest historia pomników?

 

Przez wiele lat odpowiedź na postawione pytanie była negatywna, a jeszcze dłużej lwów po prostu nie było ponieważ przebywały na wygnaniu w różnych częściach Lwowa.
 
Gdy wyrzucono Polaków ze Lwowa nowym miejskim władzom cmentarz pełen Polaków nie za bardzo się podobał. Cmentarz Obrońców Lwowa rozpoczęto powoli dewastować i rozkradać. Najpierw robiła to lokalna ludność, ostatecznie groby zrównano z ziemią za pomocą ciężkiego sprzętu.
 
Lwów - Cmentarz Obrońców Lwowa (Cmentarz Orląt)
 
W procesie dewastacji nie pominięto lwów. Z tarcz trzymanych przez postacie wielkich kotów zeszlifowano napisy “Zawsze wierny” oraz “Tobie Polsko”.
 
Lwy z cmentarza wywieziono w różne części miasta i – nawet po odremontowaniu nekropolii – przez wiele lat nie wróciły na swoje miejsce. Figury lwów przetransportowano na cmentarz ponownie po 45 latach pod koniec grudnia 2015 roku.
 
Radość Polaków we Lwowie nie trwała zbyt długo. Już w styczniu 2016 roku lokalne władze postanowiły zwrócić się do policji z pytaniem o to czy lwy wróciły na cmentarz “legalnie” i czy nie mają “antyukraińskiego charakteru”.
 
Figury lwów zamknięto w pudełka ze sklejki i tylko co pewien czas odsłaniały je albo warunki pogodowe albo turyści odwiedzający Cmentarz Obrońców Lwowa.
 

Lew z napisem: “Zawsze wierny” na tarczy. Fot. ze zbiorów NAC; syg. 1-U-3711-2

Lokalni przewodnicy często opowiadali turystom, że schowano je oczywiście nie na złość czy z powodów politycznych ale z konieczności… przeprowadzenia remontów.
 
Okazało się, że remont nie jest konieczny w 2022 roku gdy mer miasta Andrij Sadowy uroczyście poinformował o odsłonięciu figur lwów na Cmentarzu Obrońców Lwowa.
 

 

Niech te lwy na polskim cmentarzu wojskowym we Lwowie, które niegdyś były przedmiotem kontrowersji i zostały zamknięte, będą krokiem w kierunku ostatecznego wzajemnego przebaczenia przeszłych krzywd – napisał wieloletni prezydent Lwowa

 
Odpowiedź na pytanie: “czy lwy na Cmentarzu Obrońców Lwowa są zakryte” jest już negatywna. Lwy można oglądać. Nie oznacza to oczywiście, że wszystkim środowiskom na Ukrainie się to spodobało. Tu i tam wciąż pojawiają się głosy mówiące o tym, że lwów nie powinno być na cmentarzu. Niesmak budzi też szczerbiec zdobiący mogiłę nieznanych żołnierzy.
 

 

Miejmy nadzieję, że są to głosy mniejszości i lwy nie będą już przedmiotem dyskusji i po prostu będą sobie stać.
 
Tutaj zobaczycie galerię przedwojennych zdjęć Cmentarza Obrońców Lwowa, a tutaj przeczytacie więcej o historii Cmentarza Obrońców Lwowa.

 
Polecamy również: