Szwajcaria Winiety cena 2022 – gdzie kupić? Ile kosztuje winieta?

Szwajcaria Winiety cena 2022 – gdzie kupić? Ile kosztuje winieta?

Szwajcaria słynie z bycia dość drogim krajem ale nie wszystko w Szwajcarii jest drogie. Wiele osób wybierających się na wakacje do Szwajcarii zastanawia się ile kosztują winiety w Szwajcarii. Czy w Szwajcarii trzeba mieć winiety? Ile kosztują autostrady Szwajcarii? Jakie są ceny winiet w Szwajcarii 2022? Oto cennik. Gdzie trzeba winiety w Szwajcarii?

 

Jeśli wybieramy się własnym samochodem do Szwajcarii to praktycznie w każdym przypadku będzie nam potrzebna winieta. Gdzie obowiązują winiety w Szwajcarii? Winiety w Szwajcarii obowiązują na drogach szybkiego ruchu oraz na autostradach.
 
Jeśli nasza podróż omija te rodzaje dróg to winiety nie trzeba, można więc pokusić się o twierdzenie, że jadąc do Szwajcarii winiety potrzebujemy zawsze. Na oficjalnych stronach www.ch.ch znajduje się mapa płatnych dróg w Szwajcarii, która ułatwi planowanie podróży tak by uniknąć dróg które wymagają winiety.

 


Ile kosztują winiety w Szwajcarii?

W Szwajcarii istnieje tylko jedna winieta i jej cena w 2022 roku to 40 CHF czyli w przeliczeniu około 175 PLN.

Koszt winiety w Szwajcarii to 40 franków czyli 175 złotych. Ile razy można przejechać za to po niektórych odcinkach płatnych autostrad w Polsce możecie sami łatwo policzyć.

 


Ile ważna jest winieta w Szwajcarii

W wielu krajach istnieje możliwość opłacenia za przejazd autostradą tylko na pewien okres. To rozwiązanie korzystne dla turystów ale w Szwajcarii nie ma takiej możliwości. System jest prosty. W Szwajcarii obowiązuje jedna winieta na cały rok.
 
Winieta ważna jest w danym roku kalendarzowym więc jeśli jedziemy do Szwajcarii 20 grudnia to mamy problem – musimy kupić winietę, której ważność skończy się z końcem miesiąca. Najlepiej więc planować urlop w styczniu bo wtedy z raz opłaconych autostrad możemy korzystać przez cały rok.
 
Nie ma winiet na dzień, tydzień, miesiąc czy pół roku. Tylko jedna na rok i warto ją kupić bo jeśli jej nie kupimy to dostaniemy mandat w wysokości 200 CHF. Tutaj więcej o cenach mandatów w Szwajcarii.

 


Gdzie kupić winiety Szwajcaria 2022

Winiety w Szwajcarii można kupić na poczcie, stacji benzynowej i w punktach celnych na granicy a także na oficjalnej stronie szwajcarskiej poczty shop.post.ch. Winietę do Szwajcarii można kupić też przez internet na stronach Switzerland Travel Centre, Deutsche Post oraz ADAC.

 
Winiety do Szwajcarii można kupić też za granicami Szwajcarii w automobilklubach. Winietę należy nakleić na przedniej szybie samochodu

 
Podsumowanie: ile kosztują winiety Szwajcaria 2022? Cena rocznej winiety w Szwajcarii 40 CHF. Tutaj dowiecie się jakie są ceny w sklepach i restauracjach w Szwajcarii 2022. Tutaj dowiecie się ile kosztuje winieta w Szwajcarii na 2023 rok.

 
Warto przeczytać również: