Czy do Szwajcarii potrzebna jest Zielona Karta? Czy wystarczy OC?

Lot z Polski do Szwajcarii nie trwa zbyt długo istnieje jednak wielu Polaków, którzy do Szwajcarii jadą własnym samochodem. Wielu kierowców planujących wyjazd samochodem do Szwajcarii zastanawia się czy do Szwajcarii potrzebna jest Zielona Karta. Czy jadąc do Szwajcarii trzeba mieć Zieloną Kartę czy wystarczy zwykłe ubezpieczenie OC z Polski? Sprawdźmy jaki dokument trzeba mieć.

 

Co to jest Zielona Karta wiedzą chyba wszyscy, którzy zastanawiają się czy trzeba ją mieć jadąc do Szwajcarii. W grupie krajów należących do tak zwanego Porozumienia Wielostronnego, zawartego między biurami narodowymi krajów należących do Systemu Zielonej Karty, istnieją kraje w których kierowcy nie potrzebują posiadać Zielonej Karty. Kraje te honorują między sobą zwykłe ubezpieczenie OC, a w pozostałych konieczna jest Zielona Karta.
 
Czy Szwajcaria również jest w grupie honorującej zwykłe ubezpieczenie OC? Tak. Szwajcaria należy do krajów tak zwanego Porozumienia Wielostronnego, które akceptują zwykły dokument ubezpieczenia OC więc Polacy jadący swoim samochodem do Szwajcarii nie muszą starać się o Zieloną Kartę u swojego ubezpieczyciela.
 
Czy do Szwajcarii potrzebna jest Zielona Karta? Nie, ale jeśli mamy zamiar ze Szwajcarii pojechać na dalszą wycieczkę na przykład do Albanii czy Macedonii to Zieloną Kartę tam trzeba będzie mieć.

 
Polecamy również: