Ile kosztują mandaty w Szwajcarii? Mandaty za prędkość

Szwajcaria jest jednym z krajów słynących z tego, że policja drogowa czai się w nim na każdym kroku, a mandaty za przekroczenie prędkości są wysokie. Wiele osób jadących własnym samochodem do Szwajcarii zastanawia się ile kosztują mandaty za prędkość w Szwajcarii. Jaki jest taryfikator mandatów za prędkość w Szwajcarii? Ile kosztują mandaty w Szwajcarii?

 

Szwajcaria słynie z niskich limitów prędkości na drogach oraz z wysokich mandatów. Ile kosztują mandaty w Szwajcarii? Koszt mandatu jak i przyjdzie nam zapłacić zależy od tego czy złapano nas w terenie zabudowanym, poza ternem zabudowanym czy na autostradzie.
 
Wiadomo że w każdym samochodzie wskazówka prędkościomierza ma pewien margines błędu i dlatego w wielu krajach również istnieje margines na błąd pomiarowy. Niestety nie w Szwajcarii. Tu mandaty mogą być wystawione już przy przekroczeniu prędkości o 1 km/h. Ile kosztują mandaty?
 
Za przekroczenie prędkości w przedział od 1 do 5 km/h trzeba zapłacić 40 CHF mandatu w terenie zabudowanym, 40 CHF w terenie niezabudowanym oraz 20 CHF na autostradzie.
 
Przekroczenie dopuszczalnej prędkości w przedziale 6-10 km/h to mandat w wysokości odpowiednio: 120 CHF, 100 CHF lub 60 CHF za przekroczenie na autostradzie.
 
Przekroczenie prędkości w przedziale 11-15 km/h to w terenie zabudowanym to mandat 250 CHF, poza terenem zabudowanym to 160 CHF, a na autostradzie to 120 CHF.
 
Przekroczenie w granicach 16-20 km/h w terenie zabudowanym kończy się sprawą w sądzie, poza terenem zabudowanym mandatem w wysokości 240 CHF, a na autostradzie 180 CHF.
 
Przekroczenie prędkości w widełkach 21-25 km/h w terenie zabudowanym i poza terenem zabudowanym to wniosek o ukaranie do sądu, a na autostradzie mandat wynoszący 260 CHF.
 
Przekroczenie prędkości o więcej niż 25 km/h to wniosek do sądu niezależnie od rodzaju drogi na jakiej doszło do przekroczenia prędkości.
 
Co więcej – w Szwajcarii bardzo łatwo jest o stratę prawa jazdy. Stratą prawa jazdy na minimum miesiąc skończy się przekroczenie prędkości w granicach 21-24 km/h w terenie zabudowanym, 26-29 km/h w poza terenem zabudowanym oraz 31-34 km/h na autostradzie.
 
Stratą prawa jazdy na minimum 3 miesiące skończy się przekroczenie prędkości o 25 km/h w terenie zabudowanym, 30 km/h w terenie niezabudowanym oraz o 35 km/h na autostradzie.
 
W Szwajcarii za przekraczanie prędkości można trafić również do więzienia. Osoby często podróżujące po Szwajcarii mogą odnieść wrażenie, że drogówka czyha na kierowców, zwłaszcza lepszych samochodów na rejestracjach spoza Szwajcarii, więc jeżdżąc po Szwajcarii warto uważać. Warto też uważać na fotoradary. Niektóre z nich są dobrze ukryte.

 
Polecamy również: