Polski czołg w Bredzie adres. Gdzie jest polski czołg?

Polski czołg w Bredzie adres. Gdzie jest polski czołg?

Breda znana jest jako “najbardziej polskie miasto w Holandii”, wszystko za sprawą tego, że to właśnie polscy żołnierze dokonali denazyfikacji tej miejscowości. W Bredzie, wyzwolonej przez Polaków, istnieje wiele polskich akcentów. Najbardziej znanym jest oczywiście polski cmentarz, ale w Bredzie jest też polski czołg. Gdzie jest polski czołg w Bredzie? Jaki jest jego adres?

 
Na początek warto jednak wyjaśnić jedną rzecz: polski czołg w Bredzie nie jest czołgiem polskim, nie jest czołgiem polskiej produkcji. Jest to czołg niemiecki, dokładnie Panzerkampfwagen V Panther typu D.
 
Czołg będący dziś pomnikiem i pamiątką jest darem polskich żołnierzy dla miasta przekazanym w 1945 roku. W 2004 roku miała miejsce renowacja czołgu: przywrócenie mu oryginalnego malowania oraz naprawa skorodowanych fragmentów.
 
Przed czołgiem będącym jedną z atrakcji w Bredzie, zwanym zwyczajowo polskim czołgiem, znajdują się tablice pamiątkowe.

 

Miastu Breda 1 Pol. Dyw. Panc 29.X.1945. r – głosi pierwsza z nich w języku polskim

 

 

Dit geschenk van de Polen wordt in de hoede van het publiek aanbevolen – głosi drugi niderlandzki napis podkreślający pochodzenie czołgu

 
“Polski” czołg nigdy nie służył w bitwie, został wywieziony z poligonu testowego Krupp w niemieckim Meppen. Niestety jest tylko zewnętrzna część czołgu bez silnika.
 
Szukając polskich śladów w Bredzie warto zobaczyć także położony niedaleko pomnik Pools monument, wspomniany już cmentarz oraz muzezm generała Maczka.

 


Gdzie jest polski czołg w Bredzie?

 
Czołg ustawiony jest na skraju parku Wilhelminapark w Bredzie. Zdjęcie ilustracyjne.

 
Polecamy również: