Jakie gniazdka w Albanii? Czy do Albanii potrzebna jest przejściówka?

Od kilku sezonów turystycznych systematycznie rośnie popularność wyjazdów do Albanii. Niektóre z osób jadących do Albanii zabiera ze sobą sprzęty, które do prawidłowego działania wymagają dostępu do prądu. Użytkownicy takich urządzeń często zastanawiają się jakie wtyczki są w Albanii. Czy w Albanii potrzebna jest przejściówka? Jakie gniazdka i kontakty są w Albanii? Jaki prąd? Sprawdźmy to!

 

Jeśli należycie do ludzi podróżujących ze smartfonem, aparatem fotograficznym lub przenośnym komputerem to wiecie pewnie, że tego typu urządzenia raz na czas wymagają podpięcia do prądu sieciowego. Nawet w pełni załadowana bateria może nie wystarczyć na cały wyjazd do Albanii. Prędzej czy później urządzenie trzeba będzie wpiąć do kontaktu. Czy w Albanii potrzebna będzie przejściówka do sprzętu przywiezionego z Polski?
 
Nie! Do gniazdek elektrycznych stosowanych w Albanii pasują wtyczki urządzeń sprzedawanych w Polsce. W Albanii wykorzystywane są gniazdka typu C oraz F mające nieco inne uziemienie niż gniazdka stosowane w Polsce. Uziemienie w tym standardzie nie ma “bolca”, a dwie blaszki z góry i dołu gniazdka. Większość sprzedawanych w Polsce urządzeń wyposażona jest we wtyczki, które zapewnią uziemienie również po włączeniu do gniazdka w standardzie F.
 
Napięcie w Albanii to 230 V, a częstotliwość 50 Hz, jest więc takie samo jak w kontakcie w naszym domu w Polsce.
 
Podsumowanie: czy do Albanii potrzebna jest przejściówka? Nie. Urządzenia sprzedawane w Polsce będą pasować do kontaktu w Albanii. Oczywiście przejściówki będą potrzebować osoby podróżujące z Wielkiej Brytanii lub na przykład Stanów Zjednoczonych Ameryki.

 
Polecamy również: