Co warto kupić w Albanii? Co przywieźć? Top 7+ pamiątki i zakupy

Albania od pewnego czasu staje się coraz bardziej popularnym kierunkiem wakacyjnych wyjazdów. Wiele osób, które jeszcze nie były w Albanii zastanawia się co warto kupić w Albanii. Jakie zakupy zrobić w Albanii? Jakie pamiątki warto przywieźć z Albanii? Sprawdźmy co kupić i przywieźć z Albanii i jaki alkohol kupić! Oto zakupy w Albanii.

 


Oliwa


 
Wiele krajów położonych w cieplejszych rejonach świata wykorzystuje swoje położenie i zasoby naturalne do produkcji oliwy. Albania nie jest tu wyjątkiem. Wśród popularnych producentów oliwy w Albanii wymienić można takie firmy jak Gjikondi, Kallmet czy Shkalla. Im lepsza jakościowo oliwa tym oczywiście droższa ale nie warto oszczędzać i lepiej kupić oliwę najwyższej jakości.

 


Jaki alkohol z Albanii?


 
Wielu turystów nie wyobraża sobie wakacji bez kosztowania lokalnych wyrobów alkoholowych. Albania dobrze nadaje się do degustacji. Jaki alkohol kupić w Albanii? W kraju popularna jest rakija o różnych smakach z regionu Skrapar, popularne brandy Skenderbeu będące rarytasem w czasach komuny (warto pamiętać: koniak to nazwa zarezerwowana dla alkoholi z Francji), popularne są albańskie piwa Elbar i Korca. Oczywiście w Albanii kupimy również wino. Wśród lokalnych win z winnic z Albanii wymienić można m.in. winnicę Kantina Belba, winnicę Caco Winery czy winnicę Kantina Kallmeti.

 


Kawa


 
Mieszkańcy wielu krajów południa popijają dużo kawy. Mieszkańcy Albanii również nie są tu wyjątkowi i często zaczynają dzień od kawy. Kawa oczywiście nie rośnie w Albanii ale można ją kupić. W sklepach znajdziecie najróżniejsze mieszanki albańskich kaw. Jeśli któraś przypadnie Wam do gustu to wartą ją przywieźć do Polski. Jeśli jesteśmy miłośnikami kawy parzonej “po turecku” to dodatkowym zakupem może być specjalny metalowy dzban do zaparzania kawy.

 


Popielniczka w kształcie bunkra

Jeśli obawialiście się; że bunkrów nie ma to bez obaw – w Albanii są! Jedną z najbardziej zbytecznych i nikomu nie potrzebnych pamiątek z Albanii są… popielniczki w kształcie schronów. Nie należą do najdroższych więc jeśli chcecie podarować znajomym zbędny bibelot, który będzie obrastać kurzem na zapomnianej półce, to można kupić i przywieźć właśnie taką popielniczkę.

 


Pamiątki z Matką Teresą i magnesy z flagą


 
Do kolejnych nikomu niepotrzebnych i całkowicie zbędnych suwenirów z albańskiego raju zaliczyć można jeszcze najróżniejsze pierdoły z wizerunkiem owianej niezbyt dobrą sławą Matki Teresy, a także najróżniejsze gadżety w barwach albańskiej flagi. Nie będzie z nich zbyt wielkiego pożytku i nie da się ich zjeść ale na tani prezent dla znajomych nadają się idealnie.

 


Przyprawy i zioła


 
Ze względu na sprzyjający klimat w Albanii kwitnie hodowla najróżniejszych ziół więc jeśli lubicie samodzielnie gotować to z wakacji w Albanii warto przywieźć uprawiane tu zioła. Wśród popularnych i szeroko uprawianych w Albanii ziół można wymienić przede wszystkim oregano ale kupimy tu też miętę, bazylię czy nawet rumianek.

 


Albańska herbata


 
Na osobne wspomnienie zasługuje albańska (lub jak kto woli grecka) herbata górska czyli caj mali. Herbata ta nie jest oczywiście przygotowana z liści herbaty, a z zioła znanego nad Wisłą jako gojnik. Podobno spożywanie górskiej herbaty poprawia odporność. Zioło ma też wspomagać układ trawienny, a nawet przypieszać gojenie się ran.

 


Czego nie kupować!

Uwaga! Należy pamiętać, że Albania nie należy do Unii Europejskiej więc nie możemy przywozić z niej produktów, których nie wolno przywozić do Unii Europejskiej, a więc mięsa i wędliny, mleka i przetworów mlecznych, a więc również sera.
 
Generalnie nie wolno również przywozić roślin, sadzonek i kwiatów ciętych, chyba że posiadamy stosowne świadectwo sanitarne. Miód można przywozić w ograniczonej ilości. Nie decydujmy się też na drogocennych antyków, a muszle lepiej zawsze zostawić w ich naturalnym środowisku. Pamiętajmy też o limitach przywozu alkoholu z Albanii.

 

Polecamy również: