Czy w kamperze można spać podczas jazdy?

Od pewnego czasu coraz bardziej popularnym sposobem spędzania wakacji są samodzielne wyjazdy kamperem. Wiele osób po raz pierwszy wybierający ten rodzaj spędzania czasu zakłada, że jest to wygodniejsze od jazdy z przyczepą czy po prostu dużym samochodem. Wiele osób zastanawia się czy kamperze można spać podczas jazdy. Jak wyglądają przepisy? Czy jadąc kamperem można się po nim swobodnie poruszać albo spać na łóżku?

 

Jeśli zastanawialiście się czy pasażerowie w kamperze mogą spać w czasie jazdy i myśleliście, że tylko kierowca będzie znosić trudy podróży, a reszta odpoczywać to nie mamy dla Was zbyt dobrych wiadomości.
 
Czy można spać na łóżku w kamperze w czasie jazdy? Nie można, przynajmniej nie według przepisów i nie jeśli zależy Wam na własnym zdrowiu. Pasażerowie kampera muszą podróżować tak samo, jak pasażerowie samochodu osobowego – w zapiętych pasach bezpieczeństwa na wyznaczonych siedzeniach, a dzieci mają jechać w specjalnie ku temu dostosowanych fotelikach.
 
Oczywiście naiwnym jest stwierdzenie, że każdy podróżny stosuje się do tych zaleceń. Za nieprzestrzeganie przepisów grożą mandaty, ale to nie one są największym zagrożeniem.
 
Jeśli kiedyś wykonaliście awaryjne hamowanie z dużej prędkości to pewnie wiecie co dzieje się z niezabezpieczonymi przedmiotami w kabinie pojazdu. W przypadku kampera to samo może stać się z podróżnymi, którzy nie będą zapięci w pasy.
 
Podsumowując: nie można spać w kamperze podczas jazdy chyba że śpi się na normalnym siedzeniu i jest się zapiętym pasami bezpieczeństwa. Spać na łóżkach nie można. Nie można też chodzić sobie po kabinie, gotować czy korzystać z toalety. Można spać w kamperze na parkingu.
 
Można za to zgodnie z przepisami przewozić zwierzęta ale o ich bezpieczeństwo też lepiej zadbać we właściwy sposób.

 
Polecamy również: