Kiedy jest Szabat? Co to jest Szabat? Jakie są godziny?

Wiele osób zastanawia się co to jest szabat albo inaczej sabat lub szabas. Kiedy jest obchodzony szabat i w jakich godzinach jest szabat? Jakie są zasady szabatowie? Co wolno a czego nie wolno? Kiedy zaczyna się szabat? sprawdźmy to!

 
W kościele katolickim dominującym w Polsce dość łatwo dowiedzieć się jakie są święta nakazane i kiedy dokładnie się je obchodzi. Judaizm nie jest w Polsce zbyt popularny dlatego też wiele osób nie wie kiedy jest szabat i czym tak właściwie jest.
 
Szabat to ostatni dzień tygodnia czyli siódmy dzień tygodnia będący dniem przeznaczonym na odpoczynek. Kiedy jest szabat? Szabat wypada w piątek i trwa od piątkowego zachodu słońca aż do chwil po zachodzie słońca w sobotę wieczorem. Szabat więc obchodzony jest co tydzień właściwie w sobotę, cyklicznie.
 
Symbolem szabatu jest świeca szabatowa, którą wedle zwyczaju zapala się w piątek przed zachodem słońca. Najważniejszą zasadą szabatu jest zaniechanie wszelkich prac.
 
Kiedy kończy się szabat? W każdym mieście w zależności od jego położenia szabat kończy się nieco o innej porze. Istnieje 39 melachod, których nie można robić w dzień odpoczynku ale definicja tego co wolno, a czego nie wolno jest szeroka więc wierni nie wykonują żadnej pracy.

 
Polecamy również: