Ile Włochy mają wysp? Największe włoskie wyspy TOP 10

Włochy kojarzą się z wyspami ale nie wszyscy znają wszystkie nazwy włoskich wysp. Nie każdy wie ile jest wysp we Włoszech. Sprawdźmy jakie są największe włoskie wyspy i jakie są największe wyspy Włoch. Ile jest wysp we Włoszech?

 


10. Salina


 
Listę największych włoskich wysp otwiera Salina będąca częścią Wysp Liparyjskich znanych też jako Wyspy Eoiskie. Salina ma powierzchnię 26,1 kilometra kwadratowego, a jej najwyższy punkt wznosi się na wysokość 962 metrów nad poziomem morza. Na położonej na Morzu Tyrreńskim na północ od Sycylii wyspie Salina żyje około 2600 mieszkańców. Największe miasteczka to Santa Marina Salina, Malfa i Leni.
 


9. Lipari


 
Na 9. pozycji na liście największych wysp we Włoszech znajduje się kolejna wyspa archipelagu Wysp Liparyjskich – Lipari. Wyspa ma powierzchnię 37,3 kilometra kwadratowego, a jej najwyższy punkt sięga 602 metrów nad poziomem morza. Na Liparki mieszka już zdecydowanie więcej osób. Liczba ludności 12 821 osób.
 


8. Ischia


 
Kolejne miejsce zajmuje wulkaniczna wyspa Ischia położona na Morzu Tyrreńskim w Zatoce Neapolitańskiej. Wyspa ma powierzchnię 46,3 kilometra kwadratowego i może pochwalić się ponad 62 tysiącami mieszkańców.
 


7. Asinara


 
Nieco większa jest wyspa Asinara położona nieopodal Sardynii. Wysepka ma 51 (50,9 km) kilometry kwadratowe powierzchni i jest zamieszkała oficjalnie jedynie przez 700 osób. Od 1997 roku całe terytorium wyspy to Park Narodowy Asinara.

 


6. San Pietro


 
Następna na liście największych wysp we Włoszech jest San Pietro położona również niedaleko ardynii. San Pietro to dokładnie 51 kilometrów kwadratowych powierzchni. Na San Pietro mieszka około 6000 tysięcy osób. Większość z nich w Carloforte.
 


5. Pantelleria


 
Kolejną na liście największych wysp we Włoszech jest Pantelleria znana wcześniej pod nazwami Cossyra lub Cossura. Terytorium wyspy to 83 kilometry kwadratowe. Najwyższy punkt sięga aż 836 metrów nad poziomem morza. Na wyspie Pantelleria mieszka około 7760 osób.

 


4. Sant’Antioco


 
Zaraz za podium na liście największych wysp we Włoszech znajduje się Sant’Antioco. To wyspa położona niedaleko Sardynii mająca powierzchnię 99 kilometrów kwadratowych. Na wyspie mieszka blisko 11 500 osób. Warto przyjechać tu by zwiedzić stare okazałe zabytki.

 


3. Elba


 
Przechodzimy do trzech największych i najbardziej znanych wysp we Włoszech. Ostatni stopień podium rankingu największych wysp we Włoszech zajmuje Elba. Powierzchnia wyspy to 224 kilometry kwadratowe. Według danych z 2019 roku wyspa zamieszkiwana jest przez 31 592 osoby.
 


2. Sardynia


 
Na drugim miejscu jedna z największych wysp w Europie czyli Sardynia. To już gigantyczne terytoriom wynoszące aż 24 090 kilometrów kwadratowych. Na Sardynii mieszka aż 1 628 384 mieszkańców, a przynajmniej tylu mieszkało w 2020 roku. Jest tylko jedna większa wyspa we Włoszech.
 


1. Sycylia

 
Największa wyspa we Włoszech to oczywiście Sycylia. Sycylia, znana z aktywnego wulkanu Etna, ma powierzchnię 25 711 kilometrów kwadratowych. Najsłynniejsze miasta to Katania i Palermo. Mieszka tu, według danych z końca 2019 roku, aż 4 969 147 osób.

 
Warto przeczytać również: