Czy w Bułgarii można pić wodę z kranu? Czy woda bezpieczna?

W czasie urlopu w ciepłych krajach, do jakich niewątpliwie zalicza się Bułgaria, każdemu może zachcieć się pić. Wielu turystów planujących swoje wakacje bierze pod uwagę to czy w miejscu urlopu da się pić wodę z kranu. Nie inaczej jest w przypadku Bułgarii. Czy w Bułgarii można pić wodę z kranu? Czy woda z kranu w Bułgarii nadaje się do picia?

 
Jeśli nie chcecie kupować wody w butelce w Bułgarii i zastanawiacie się czy w Bułgarii można pić kranówkę to odpowiedź brzmi: generalnie tak. Woda we wszystkich dużych miastach takich jak Sofia czy Płowdiw jest zdatna do picia i bezpieczna dla ludzi. Niektóre wody w bułgarskich wodociągach to wody lepszej jakości niż woda w butelce ponieważ pochodzą z mineralnych źródeł.
 
Jeśli wybieramy się na bułgarską prowincję to tam wodociągi mogą być gorszej jakości. W bułgarskich mediach można odnaleźć archiwalne informacje na temat złej jakości wody w niektórych miejscach w obwodzie Chaskowo oraz doniesienia z 2018 roku o tym, że woda w Warnie powinna być najpierw przegotowana.
 
Warto jednak wziąć pod uwagę to, że na jakość wody, która wypływa w kranie ma wpływ nie tylko sama woda z wodociągu, ale również instalacja wodociągowa. Jeśli w budynku w którym mieszkamy rury są stare i złej jakości będzie to miało swoje odbicie w jakości wody.
 
Jeśli nie mamy ochoty na picie wody z kranu w Bułgarii to możemy zawsze kupić wodę w butelce. Koszt butelki wody mineralnej w sklepie w Bułgarii to około 0,69-0,79 BGN za butelkę lokalnej wody mineralnej o pojemności 1,5 litra, wyższej jakości woda Acqua Panna z Włoch to koszt 1,79 BGN za butelkę, a duży baniak wody o pojemności 6 litrów to koszt około 3,19 BGN.
 
Podsumowanie: czy w Bułgarii można pić wodę z kranu? W większości miejsc w Bułgarii woda z kranu jest bezpieczna do picia. Jeśli chcecie pozyskać wodę bezpośrednio ze źródełka to na stronie internetowej zerowastesofia.com znaleźć można mapę ogólnodostępnych źródeł wody pitnej na obszarze całej Bułgarii.
 
Jeśli wybieracie się do Bułgarii 2022 to warto zobaczyć jakie są ceny w Bułgarii 2022.

 
Polecamy również: