Ile jest autostrad w Polsce? Liczba autostrad w PL

Ile jest autostrad w Polsce? Liczba autostrad w PL

Kiedyś polskie drogi kojarzyły się ze złymi warunkami i mnóstwem dziur. Przez lata, zwłaszcza za rządów Platformy Obywatelskiej, polskie drogi nieco się polepszyły. Nie są już tak złe jak drogi na Ukrainie ale wciąż daleko im do autostrad w Niemczech. Jak wyglądają autostrady w Polsce? Ile jest autostrad w Polsce? Jakie są autostrady?

 
Polska sieć autostrad wciąż pozostawia wiele do życzenia. Ile kilometrów autostrad jest w Polsce? W Polsce jest zaledwie około 2100 kilometrów autostrad. Jakie to autostrady?

 
Pierwszą autostradą według numeracji jest autostrada A1 prowadząca docelowo z Rusocina do Gorzyczki. Docelowo droga ma mieć 584 kilometry długości i łączyć północ kraju z południem. Obecnie Autostrada Bursztynowa składa się już z 503,2 kilometra.
 
Drugą według numeracji jest autostrada A2 łącząca Świecko z Kukurykami. Droga ze wschodu na zachód kraju gotowa jest prawie w całości. Zbudwano ponad 500 z planowanych 675 kilometrów drogi.
 
Najsłynniejszą chyba autostradą w Polsce jest autostrada A4 prowadząca od granicy z Ukrainą w Korczowej aż do granicy z Niemcami w Jędrzychowicach. Długość autostrady to 667 kilometrów. Niestety w dużej części autostrada A4 jest płatna, a odcinek między Krakowem a Katowicami jest dość drogi.
 
Idąc dalej za numeracją kolejną autostradą jest autostrada A6. Nie słyszeliście o niej? Nic dziwnego. Autostrada A6 w Polsce ma 29,2 kilometra długości i stanowi przedłużenie niemieckiej autostrady A11 koło Szczecina.
 
Autostrada A8 to również droga o której nie każdy wie. A8 to autostrada stanowiąca Autostradową Obwodnicę Wrocławia. To droga jeszcze krótsza od A6 – jej długość to 22,4 kilometra.
 
Następna istniejąca chociaż wciąż nieukończona autostrada to autostrada A18. Autostrada ma mieć docelowo 76,8 kilometra długości. Gotowa jest jezdnia północna na długości około 70 kilometrów. Jezdnia południowa jeszcze nie jest gotowa.
 
Jak widać liczba autostrad w Polsce jest bardzo niska. W Polsce jest zaledwie sześć autostrad.

 
Polecamy również: