Czy niedziela jest świętem nakazanym? Czy trzeba iść do kościoła?

Czy niedziela jest świętem nakazanym? Czy trzeba iść do kościoła?

Wielu wyznawców religii rzymskokatolickiej zastanawia się czy w niedzielę trzeba chodzić do kościoła. Czy msza niedzielna jest obowiązkowa? Czy udział we mszy świętej jest obowiązkowy? Kto jest zwolniony z niedzielnego obowiązku uczestnictwa we Mszy Świętej? Kogo obejmuje dyspensa? Czy niedziela jest świętem nakazanym? Czy msza w sobotę zastępuje niedzielną? Sprawdźmy to.

 

Czy w niedzielę trzeba iść do kościoła to pytanie, które zadaje sobie wielu. Jeśli nie jesteście członkami kościoła albo się nimi nie czujecie to nikt nie zmusi Was do pójścia na mszę. W Polsce nie ma obowiązku uczestnictwa w niedzielnych mszach i raczej go nigdy nie będzie. Czym innym jest jednak niedziela dla katolików.
 
Kościół ustanawia tak zwane święta nakazane czyli dni w których obecność w kościele na mszy jest dla katolików obowiązkowa. Tu zobaczycie kalendarz takich dni w Polsce. Czy do kalendarza zalicza się też niedziela? Tak. Poza obowiązkowymi dniami w kalendarzu świąt nakazanych w domyśle niedzielna msza w kościele również jest niedziela.
 
Wszystkie niedziele w roku to tak zwane święta nakazane ale w obecnych nienormalnych czasach wielu biskupów ogłasza najróżniejsze dyspensy od uczestnictwa we Mszy Świętej o czym informują odpowiednie diecezje.
 
Oczywiście dyspensa nie oznacza, że do kościoła nie można iść. Można nawet jeśli biskupi ogłosili tymczasową możliwość nie uczestnictwa.
 
Wiele osób zastanawia się też czy sobotnia msza zastępuje katolikom obowiązek uczestnictwa we mszy w niedziele. Czy możliwe jest zastąpienie niedzielnej mszy mszą w sobotę? Jeśli wieczorna msza sobotnia odprawiana jest według formularza niedzielnego to udział we mszy w sobotę jest równoznaczny z udziałem we mszy w niedzielę. Księża zalecają jednak by, gdy nie ma ku temu ważnych przeciwwskazań, do kościoła udawać się w niedzielę.

 
Polecamy również: