Czy w Szwajcarii można spać na dziko? Darmowe spanie w Szwajcarii?

Czy w Szwajcarii można spać na dziko? Darmowe spanie w Szwajcarii?

W czasach szalejącej inflacji wiele osób decyduje się na podróżowanie w budżetów sposób i zastanawia czy można spać na dziko w Szwajcarii. Czy w Szwajcarii można zatrzymać się na dziki camping swoim kamperem? Co wolno, a czego nie wolno? Czy można spać na dziko pod namiotem?
 

Czy w Szwajcarii można spać na dziko? Bezpośredniego zakazu spania na dziko w Szwajcarii nie ma, jednak wiele przepisów regulowanych jest przez lokalne prawo gminne i kantonowe. Jeśli jedziemy w jakiś konkretny region kraju to trzeba sprawdzić jakie konkretnie prawo w nim obowiązuje.
 

W szwajcarskich poradnikach dla posiadaczy kamperów podkreśla się wiele kwestii dotyczących spania na dziko.
 
Pod żadnym pozorem nie wolno zatrzymywać się w rezerwatach i parku narodowym ani w miejscach w których organizowane są polowania lub rozstawione są znaki zakazu parkowania i kampingu.
 
Nie wolno też rozkładać całego swojego ekwipunku w postaci krzeseł, stołów, wiaty czy innych podróżniczych przyrządów. Samochód nie może wystawać poza miejsce parkingowe (cały samochód łącznie z lusterkami, a nie tylko jego koła) bo to może skończyć się mandatem.
 
Dobrym sposobem na to by dowiedzieć się czy wolno w danym miejscu spędzić noc jest po prostu dopytanie u miejscowej ludności.
 
Co ze spaniem bez kampera? W Szwajcarii wolno spać powyżej linii drzew ale nie wolno spać w Szwajcarskim Parku Narodowym, rezerwatach dzikiej przyrody (na stronie wildruhezonen.ch jest ich lista). Koczowanie na prywatnym terenie wymaga zgody właściciela terenu.
 
Wszelkie potrzebne informacje dotyczące spania na dziko w Szwajcarii można znaleźć na oficjalnej stronie Szwajcarskiego Klubu Alpejskiego (sac-cas.ch) w zakładce Kemping i biwakowanie.

 
Polecamy również: