Na Cmentarzu Janowskim stanie nowy dom pożegnań

Służby prasowe rady miejskiej we Lwowie poinformowały o wyłonieniu zwycięscy w konkursie architektonicznym na projekt domu pożegnań, który stanąć ma na powoli remontowanym Cmentarzu Janowskim. Budynek ma służyć wyznawcom religii rzymskokatolickiej i prawosławia oraz również innych religii.

 

Nad zwycięskim projektem pracował zespół złożony z grupy architektów Wiktora Gołubiewa, Dmitria Rafschneidera i Andrzeja Chmielnickiego. Budynek ma służyć na potrzeby pochówków religijnych i świeckich dla zmarłych chowanych na cmentarzu Janowskim i innych cmentarzach we Lwowie.

 

Fot. city-adm.lviv.ua

Na stronach rady miejskiej Lwowa pojawiły się też dwa projekty, które uzyskały drugie i trzecie miejsce w konkursie oraz nagrody w wysokości 60 000 i 30 000 UAH.
 

W sumie w konkursie wzięło udział 18 projektów przygotowanych przez zespoły architektoniczne z całej Ukrainy

 

Fot. city-adm.lviv.ua

Cmentarz Janowski we Lwowie nie jest nekropolią tak starą jak dobrze znany Cmentarz Łyczakowski. Na cmentarzu otwartym w 1855 roku spoczywa m.in. arcybiskup lwowski święty Kościoła katolickiego Józef Bilczewski, profesor teologii i rektor Uniwersytetu Lwowskiego. Znajduje się tu też zapomniana zapomniana przez turystów mogiła Obrońców Lwowa. Tu więcej informacji o Cmentarzu Janowskim we Lwowie.

 
Polecamy również: