Czy Sylwester to święto? Czy jest wolnym od pracy?

Świętowanie Sylwestra i huczne witanie Nowego Roku to polska tradycja, która będzie trwać niezależnie od tego czy komuś się to podoba, czy nie. Wiele osób zastanawia się przez to czy Sylwester to tak naprawdę dzień wolny? Czy Sylwester jest dniem ustawowo wolnym od pracy? Sprawdźmy czy w Sylwestra 2020 jest wolne.
 

Popularny Sylwester to ostatni dzień w roku poprzedzający powitanie Nowego Roku czyli 1 stycznia. Data ta jest elastyczna – może wypadać w różne dni tygodnia. W 2020 roku Sylwester wypada w czwartek. Co to znaczy?
 
Oznacza to, że Sylwester 2020 nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, tak jak i chociażby Wigilia. W tym roku 2020 Sylwester nie wypada w niedzielę, ani nawet w sobotę. Warto sprawdzić czy sklepy są otwarte w Sylwestra 2020.
 
Sylwester może być dniem wolnym od pracy jeśli zdarzy się, że wypadnie w niedzielę. Kiedy tak będzie? Najbliższy Sylwester w niedzielę to 31 grudnia 2023 roku. Wtedy Sylwester będzie dniem wolnym od pracy, a jak utrzymają się obecne władze to pewnie też niedzielą niehandlową.
 
Jeśli chcieliście rozpocząć świętowanie wcześniej i mieć wolne w Sylwestra 2020 to trzeba wziąć urlop. Jest to roboczy ale zwyczajowo ludzie kończą pracę w Sylwestra nieco wcześniej, niż w pozostałe dni pracujące. Wolnym i świętem jest za to 1 stycznia czyli Nowy Rok.

 
Polecamy również: