Czy Wigilia 24 grudnia 2021 jest wolna od pracy? Czy to święto?

Czy Wigilia 24 grudnia 2021 jest wolna od pracy? Czy to święto?

Wigilia Bożego Narodzenia to jeden z najbardziej niezwykłych dni w roku. Ruch na polskich ulicach zamiera i każdy spotyka się z rodziną nawet jeśli miłościwie nam panujący nie zamykają nas w domach. Czy jednak jest to dzień świąteczny? Czy Wigilia 2021 to dzień wolny od pracy? Czy wigilia to wolne od pracy i dzień ustawowo wolny od pracy? Kiedy jest Wigilia 2021 ? Sprawdźmy to!

 

Wigilia Bożego Narodzenia to w tradycji chrześcijańskiej wieczór kończący okres adwentu. W czasie Wigilii katolicy rozsiadają się przed suto zastawionymi stołami pełnymi potraw wigilijnych. Dzieci tradycyjnie dostają prezenty, a sama Wigilia kończy się pasterką.
 
Wbrew pozorom nie jest to jednak dzień ustawowo wolny od pracy ani żadne święto kościelne. Patrząc z tej perspektywy jest to zwykły dzień ale tradycja jest w tym wypadku silniejsza. Wigilia 2021 nie jest dniem wolnym od pracy ale istnieją pewne regulacje zabraniające handlu w godzinach popołudniowych w Wigilie. 

Zwyczajowo w Wigilie sklepy i galerie zamykają się około 14
, punkty usługowe często nie są otwierane wcale. Handel działa tylko w sklepach monopolowych czy na stacjach benzynowych.
 
Kiedy jest Wigilia 2021? Wigilia 2021 wypada 24 grudnia w piątek. Nie jest to dzień ustawowo wolny od pracy ale wiele osób i tak nie pójdzie do pracy ponieważ sobota 25 grudnia jest świętem, więc dniem wolnym do odebrania, dlatego też w wielu przedsiębiorstwach 24 grudnia będzie dniem wolnym od pracy mimo że nie jest to dzień ustawowo wolny od pracy. Po Wigilii już następnego dnia rozpoczynają się Święta Bożego Narodzenia.

 
Polecamy również: