O której jest Pasterka? O której godzinie zaczyna się. O której w Watykanie 2020

O której jest Pasterka? O której godzinie zaczyna się. O której w Watykanie 2020

Po zakończonej Wigilii wielu wiernych kościoła rzymskokatolickiego udaje się na tradycyjną Pasterkę. Co to jest Pasterka? Czy Pasterka jest obowiązkowa? Co symbolizuje Pasterka? Jaka jest jej pełna nazwa i jaka jest data Pasterki? Kiedy rozpoczyna się Pasterka w Watykanie? O której jest Pasterka? Sprawdźmy to!
 

Ubieranie choinki, sianko pod obrusem, wieszanie jemioły tradycyjna lista potraw na Wigilie czy też oczekiwanie na pierwszą gwiazdkę. Te zwyczaje nie są dla rzymskich katolików zwyczajami tak ważnymi jak uroczysta Msza Pasterska.
 
Popularna Pasterka to msza w noc z 24 na 25 grudnia. Pasterka ma upamiętnić oczekiwanie i modlitwę pasterzy jadących do Betlejem. Kiedy jest Pasterka? Tradycyjnie Pasterka w większości kościołów organizowana jest równo o północy ale nie zawsze. Zwykle są to godziny nocne lub wieczorne. We Lwowie na przykład Pasterka bywa organizowana już o 18:30.

 


Kiedy jest Pasterka w Watykanie?

Jedną ze znacznych atrakcji Rzymu w zimie jest tradycyjna Pasterka organizowana w samym Watykanie. Kiedy jest Pasterka w Watykanie? O której jest Pasterka w Watykanie?
 
W czasie pontyfikatu Jana Pawła II Pasterka była organizowana o tej samej porze co w Polsce czyli o północy. Przez pewien czas również papież Benedykt XVI kultywował tradycją wyznaczoną przez Jana Pawła II. W 2009 roku jednak zdecydowano się na zmianę godziny Pasterki w Watykanie.
 
Wówczas Pasterka w Watykanie startowała o 22:00. Jak jest obecnie? Kiedy jest Pasterka w Watykanie? W czasie pontyfikatu papieża Franciszka Pasterka odpalana jest o 21:30.

 
Polecamy również: