Czy sklepy są otwarte w Wigilie? Sklepy 24 grudnia 2020

Święta Bożego Narodzenia są dla Polaków jednym z najważniejszych świąt w roku. Wiele osób zapomina jednak, że święta poprzedza Wigilia. Wigilia 24 grudnia sama w sobie nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Czy sklepy są otwarte w Wigilie? Czy Biedronka, Lidl, Auchan, Żabka i inne sklepy są czynne? Czy centra handlowe są czynne w Wigilie? Sprawdzamy godziny otwarcia 2020. Czy jest zakaz handlu w Wigilie?
 

Czy Wigilia to dzień wolny? Nie! Wigilia nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Nie jest też świętem kościelnym. Czy sklepy są otwarte? Jeśli chodzi o godziny otwarcia sklepów w Wigilie to nie ma zakazu handlu w Wigilie ale istnieją pewne regulacje zakazujące handlu w Wigilię wieczorem.
 
Sklepy są otwarte w Wigilie. Prawo zakłada, że sklepy w Wigilie mogą być czynne jedynie do 14. Mowa tu o galeriach handlowych czy supermarketach. Większość sieci handlowych decyduje się na zamykanie sklepów w Wigilie około 13:00. Niektóre sklepy czynne są do 13:30, a zdecydowana mniejszość do 14:00. Oczywiście małe sklepy prowadzone przez właścicieli mogą być czynne w Wigilie dłużej. Małe sklepy monopolowe bywają czynne przez całą Wigilię.
 
Czy McDonald’s i KFC są czynne w Wigilie? Tego typu miejsca również są czynne w Wigilie ale zamykają się niedługo po południu. Jeśli chcecie wpaść do McDonald’s w wigilijny wieczór zamiast jeść coś z listy wigilijnych potraw to niestety raczej nie będzie to możliwe. Zakupy w Wigilie za to można zrobić we wspomnianych małych sklepikach oraz również we wszystkich sklepach na stacjach benzynowych. Czy stacje benzynowe są czynne w Wigilie? Są czynne bez żadnych ograniczeń.

 

Czy Wigilia 2020 jest dniem ustawowo wolnym od pracy? W niektórych firmach Wigilia 2020 może być dniem wolnym ponieważ święto czyli 26 grudnia wypada w sobotę, a za święto w sobotę należy się dzień wolny. Nie znaczy to jednak, że wigilia jako taka jest dniem ustawowo wolnym od pracy.

 
Polecamy również: