Mikołajki na Ukrainie. Kiedy? Czy Mikołaj czy Dziadek Mróz?

Każdy kto widział kalendarz i wie kiedy jest Boże Narodzenie na Ukrainie wie pewnie, że Ukraina działa według innego kalendarza. Czy to samo tyczy się Mikołajek? Czy na Ukrainie są Mikołajki? Kiedy są Mikołajki w Rosji? Kiedy są Mikołajki na Ukrainie? Kto przynosi prezenty na Ukrainie św. Mikołaj czy Dziadek Mróz?
 

Tradycyjne Mikołajki upamiętniające św. Mikołaja to dzień obchodzony zarówno w normalnym kościele rzymskokatolickim jak i w kościele prawosławnym. Na Ukrainie dzień świętowany jest według kalendarza juliańskiego. Kiedy są Mikołajki na Ukrainie? Kiedy są Mikołajki w Rosji? Mikołajki w Rosji i na Ukrainie są 19 grudnia.

 
Znaczna część terenów obecnej Ukrainy to polskie tereny wchodzące m.in. w skład II RP więc tradycja dawania prezentów na obecnych terenach Ukrainy nie była tak zakorzeniona jak w innych krajach na zachodzie ponieważ nie była to polska tradycja. Dziś oczywiście nastąpiło skomercjalizowanie święta i zwyczaj obchodzony jest na Ukrainie tak samo jak na prawie całym świecie.
 
Mikołajki 19 grudnia na Ukrainie i w Rosji to na przykład dzień w którym w miastach stawiana jest miejska choinka.

 


Kto przynosi prezenty na Ukrainie?


 
Tereny obecnie należące do Ukrainy przez długi czas wchodziły w skład ZSRR i pozostawały pod silnym wpływem Rosyjskim dlatego też wiele osób zastanawia się kto przynosi prezenty na Ukrainie. Przy okazji pisania o Mikołajkach warto więc odpowiedzieć i na to pytanie.
 
Na fali najróżniejszych antyrosyjskich zachowań na Ukrainie pytanie o to czy na Ukrainie jest Dziadek Mróz jest dość zasadne. W przeciwieństwie jednak na przykład do przywrócenia zmiany czasu ponieważ w Rosji zmiany czasu nie było nawet jeden z ukraińskich propagandzista stwierdził, że zwyczaj sam wyginie i nie warto z nim zwalczyć.
 
Nawet firma kojarzona z byłym prezydentem Ukrainy cieszącym się sporą popularnością w zachodniej części kraju wciąż produkuje słodycze z podobizną Dziadka Mroza. Odpowiedź na pytanie kto przynosi prezenty na Ukrainie jest więc dwojaka. Im dalej na wschód Ukrainy tym popularniejszy jest Dziadek Mróz i dzieci dostają od niego prezenty ale znany z Polski i Zachodu zwyczaj Mikołajek też jest kultywowany. Najszczęśliwsze dzieci dostają prezenty zarówno od Mikołaja jak i Dziadka Mroza. Warto pamiętać, że Dziadek Mróz przynosi prezenty w Nowy Rok, a nie w Wigilię.

 
Polecamy również: