Gdzie jest środek Polski? Jak wyznaczyć geometryczny środek Polski? Nowy środek!

Nieatrakcyjne miejscowości w Polsce i na świecie muszą chwytać się różnych metod by przyciągnąć turystów. Jeśli nie ma bogatej historii, zabytków czy ciekawych okoliczności przyrody można ściągać przyjezdnych na przykład byciem geometrycznym środkiem Polski. Gdzie jest środek Polski? Gdzie znajduje się geograficzny, a gdzie geometrycznyn środek Polski? Sprawdźmy to!

 


Gdzie jest środek Polski?

Jeśli chodzi o możliwość ustalenia geometrycznego środka Polski to metod jest wiele i wiele miejsc według różnych ustaleń jest środkiem Polski. Za komuny w 1966 roku na wniosek PTTK z Łęczycy wyznaczono środek terytorium administracyjnego Polski na gminę Piątek we wsi Balków przy granicy z gminą Krzyżanów.
 
W miejscowości Piątek na niewielkim rynku stanął dyskusyjnej urody pomniczek mający symbolizować środek kraju. W 2018 roku stwierdzono, że Piątek nie jest jednak prawdziwym środkiem Polski i postanowiono wyznaczyć nowy środek Polski.

 


Nowy środek Polski

Nowy środek Polski wyznaczono nie w piątku, a w Nowej Wsi około 17 kilometrów dalej. Zmianę i pojawienie się nowego środka kraju motywowano tym, że za komuny nie wzięto pod uwagi obszaru polskich wód terytorialnych. Oczywiście nowe ustalenia wywołały wściekłość wśród mieszkańców żyjących z jedynej atrakcji czyli bycia “środkiem Polski”.
 
Nowe “Geodezyjne serce Polski” czyli centroid terytorium RP ustawiono na podwórko rodziny Piaseckich w Nowej Wsi niedaleko Kutna co widać tutaj na załączonej mapie.
 

 
Istnieje wiele innych metod wyznaczania środka Polski o których możecie sobie poczytać na Wikipedii w artykule Geometryczny środek Polski –