Gdzie jest ruch lewostronny? Gdzie w Europie i na świecie?

Ruch lewostronny kiedyś powszechny na całym świecie nie przetrwał w zbyt wielu miejscach. Jeśli wybieracie się na wakacje i zastanawiacie się po której stronie jeździ się w wybranym przez Was kraju to dziś to sprawdzimy. Gdzie obowiązuje ruch lewostronny? Gdzie wciąż jeździ się po lewej stronie? Czy ruch lewostronny jest w Szwecji, Japonii lub w Czechach? Sprawdźmy gdzie jest ruch lewostronny a gdzie prawostronny i gdzie w Europie jest ruch lewostronny?

 

Jadąc na wakacje zwykle spodziewamy się tego, że na miejscu autem jeździć będziemy tak samo jak w Polsce czyli po prawej stronie drogi. Istnieją jednak państwa w których wciąż obowiązuje ruch lewostronny. Sąd się wziął? Dlaczego w Anglii jest ruch lewostronny?
 
Dlaczego ruch był lewostronny? Istnieje wiele mitów i teorii go tłumaczących. Ruch lewostronny wywodzi się z czasów starożytnego Rzymu. Był utrzymywany ponieważ poruszając się po lewej łatwiej było sięgnąć do miecza czy szabli, a więc używano go dla łatwiejszej samoobrony. W Japonii wprowadzono go podobno by uniknąć sporów o to kto komu ma ustąpić. Później utrzymywano go też ze względu na to, że woźnicy łatwiej wykonuje się różne czynności prawą, a nie lewą ręką.
 


 
Okres przejścia niektórych państw z ruchu lewostronnego na prawostronny zaczął się w Europie w okresie napoleońskim. Czy ruch lewostronny obowiązywał w Polsce? Tak! Na polskich ziemiach ruch lewostronny obowiązywał do 1918 roku, a na terenach wcześniej znajdujących się pod okupacją Austrii, w czasie zaborów, czyli np. w Małopolsce i Małopolsce Wschodniej we Lwowie obowiązywał ruch lewostronny, który w różnych formach utrzymał się aż do lat 20. ubiegłego wieku.
 


Gdzie obecnie jest ruch lewostronny?

Ile procent państw korzysta z ruchu lewostronnego? Uznaje się, że ruch lewostronny obowiązuje obecnie w 75 krajach świata. Jakie to kraje? Oto lista krajów z ruchem lewostronnym. Są to: Botswana, Kenia, Lesotho, Malawi, Mauritius, Mozambik, Namibia, Południowa Afryka, Seszele, Eswatini, Tanzania, Uganda, Zambia, Zimbabwe, Wielka Brytania, Irlandia, Cypr, Malta, Guernsey, Jersey, Bangladesz, Bhutan, Brunei Darussalam, Makau, Hongkong, Indie, Indonezja, Japonia, Malediwy, Malezja, Nepal, Pakistan, Singapur, Sri Lanka, Tajlandia, Anguilla, Antigua i Barbuda, Bahamy, Barbados, Brytyjskie Wyspy Dziewicze, Dominika, Grenada, Jamajka, Kajmany, Montserrat, Saint Kitts i Nevis, Saint Lucia, Saint Vincent i Grenadyny, Trynidad i Tobago, Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych, Australia, Fidżi, Kiribati, Nauru, Nowa Zelandia, Papua-Nowa Gwinea, Samoa, Tonga, Tuvalu, Wyspy Salomona, Falklandy, Gujana i Surinami.
 
Gdzie w Europie obowiązuje ruch lewostronny? W Europie państwami z ruchem po lewej stronie są Wielka Brytania, Irlandia, Cypr i Malta oraz terytoria Wysp Normandzkich – Guernsey i Jersey. Jak widać procent krajów z ruchem lewostronnym nie jest duży.

 
Polecamy również: