Czy w Wielkiej Brytanii działa EKUZ? Czy trzeba ubezpieczenie?

Czy karta EKUZ jest akceptowana w Wielkiej Brytanii? To pytanie, które zadaje sobie wielu Polaków planujących wyjazd do UK. Zwłaszcza po Brexicie pytanie o EKUZ w Anglii pojawia się coraz częściej. Sprawdźmy czy w Wielkiej Brytanii działa EKUZ czy potrzebne jest ubezpieczenie turystyczne.

 

EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, to dokument umożliwiający korzystanie z publicznej opieki zdrowotnej w krajach Unii Europejskiej oraz kilku innych krajach Europy. Czy wśród nich jest też Wielka Brytania po Brexicie?
 
Wielka Brytania, mimo swojego wyjścia z Unii Europejskiej, nadal akceptuje kartę EKUZ. Oznacza to, że posiadacze karty EKUZ będą mieli dostęp do niezbędnej opieki zdrowotnej w przypadku choroby lub wypadku podczas pobytu w Wielkiej Brytanii. EKUZ pozwala na późniejszy zwrot poniesionych kosztów.
 
Czy znaczy to, że do Wielkiej Brytanii nie potrzeba ubezpieczenia turystycznego? Wiele osób jadących do UK polega tylko na karcie EKUZ, ale karta ta nie jest tym samym co ubezpieczenie turystyczne.
 
Ubezpieczenie dodatkowe może zapewnić inne świadczenia, takie jak transport sanitarny, posiadać ubezpieczenie bagażu, OC, OC sportowe, ubezpieczenie sprzętu sportowego czy NNW. Jadąc do UK warto więc przeanalizować sytuację i zastanowić się czy potrzebujemy czegoś więcej niż tylko EKUZ.
 
Podsumowanie: czy w UK działa EKUZ? Tak, mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej w UK wciąż akceptowana jest karta EKUZ.

 
Polecamy również: