Czy w Wielkiej Brytanii aborcja jest legalna? Do kiedy aborcja w UK?

Od czasu decyzji Trybunału Konstytucyjnego w Polsce wiele osób zastanawia się jak wygląda prawo aborcyjne w innych krajach Europy. Jeśli zastanawiacie się czy w Wielkiej Brytanii aborcja jest legalna to dzisiaj to sprawdzimy. Czy w UK jest legalna aborcja? Jak wygląda prawo aborcyjne w Anglii, Szkocki i Walii?

 
Prawo aborcyjne w Polsce należy do najbardziej konserwatywnych praw w całej Europie. Polska nie jest wzorem jeśli chodzi o aborcyjne regulacje i Wielka Brytania nie jest wyjątkiem wśród krajów, które nie czerpią wzorów z naszego prawa. Czy aborcja jest legalna w Wielkiej Brytanii? Tak. W Wielkiej Brytanii aborcja na żądanie jest legalna. Wyjątkiem była Irlandia ale tam również upadł całkowity zakaz aborcji.
 
Jak wyglądają konkrety jeśli chodzi o aborcje w Wielkiej Brytanii? Aborcja w Wielkiej Brytanii jest możliwa jest z powodów socjo-ekonomicznych aż do 23 tygodnia i 6 dnia ciąży. To najpóźniejsza aborcja w całej Europie razem z Holandią.
 
W Anglii, Szkocji i Walii nie ma również granicznej daty na aborcję jeśli ciąża powoduje zagrożenie życia ciężarnej lub gdy nastąpiły poważne uszkodzenia płodu. Kliniki aborcyjne muszą według prawa poznać powód aborcji, aborcja możliwa jest w przypadku gdy sprawi nieodwracalne szkody fizyczne lub psychiczne. Aborcję z powodów “socjalno-ekonomicznych” musi potwierdzić konsorcjum złożone z dwóch lekarzy.
 
W Wielkiej Brytanii przeprowadza się bardzo wiele aborcji. W 2018 roku w Anglii i Walii przeprowadzono 205 295 legalnych aborcji. W 2019 w Wielkiej Brytanii były to aż 223 102 aborcje. Ile kosztuje aborcja w Wielkiej Brytanii? Większość aborcji pokrywana jest ze środków ubezpieczenia zdrowotnego. Jeśli ciężarna decyduje się na prywatną aborcję bez ubezpieczenia to w przypadku aborcji farmakologicznej cena to około 600 GBP, a w przypadku mechanicznej koszty to około 600 GBP przed 10. tygodniem i około 700 przed 14. tygodniem do nawet blisko 2000 GBP przy pełnej narkozie w wypadku aborcji po 19. tygodniu.

 
Polecamy również: