Czy w Szwecji aborcja jest legalna? Do kiedy aborcja w Szwecji?

Od czasu wyroku Trybunału Konstytucyjnego w Polsce aborcja stała się modnym tematem. Na fali zainteresowania tematem wiele osób zastanawia się jak wygląda prawo aborcyjne w innych krajach Europy. Jeśli interesuje Was temat aborcji w Szwecji to dzisiaj sprawdzimy jak wygląda szwedzkie prawo aborcyjne. Czy w Szwecji aborcja jest legalna? Jaka jest liczba aborcji w Szwecji? Sprawdźmy!

 
Międzywojenne prawo aborcyjne w Polsce było jednym z najbardziej liberalnych. W ślad za polskim prawem z okresu II RP poszła również Szwecja gdzie podobne prawo wprowadzono w 1938 roku. To jednak czasy zamierzchłe. Jak sprawa wygląda dziś? Czy w Szwecji aborcja jest legalna? Czy można usuwać dzieci na życzenie?

 
Tak, aborcja na życzenie jest dozwolona w Szwecji aż do końca 18. tygodnia ciąży. Szwedzkie prawo nie stwierdza, że do aborcji potrzebne są jakiekolwiek wytłumaczenia. Co później? Czy w Szwecji jest późna aborcja?
 

 
Tak. W przypadku późnej aborcji po 18. tygodniu ciąży potrzebne jest jednak zezwolenie od Socialstyrelsen i takie uzyskiwane jest w przypadku gdy zagrożone jest życie matki lub trwale uszkodzony płód. Aborcja w Szwecji jest niedozwolona gdy dziecko jest w stanie samodzielnie przeżyć. Generalnie poza wyjątkowymi przypadkami w Szwecji nie wykonuje się aborcji po 22. tygodniu ciąży.

 
W Szwecji większość ciąży usuwanych jest przez kobiety w przedziale wiekowym od 25 do 29 roku życia. Szwedzkie dane wskazują, że aborcja najpopularniejsza jest wśród kobiet miewających wielu partnerów seksualnych. Według statystyk z 2019 roku w Szwecji przeprowadzono 36 151 aborcji. Liczba oficjalnych aborcji w kraju waha się zwykle w granicach od 36 do 38 tysięcy rocznie.

 
Ile kosztuje aborcja w Szwecji? U niepełnoletnich w Szwecji aborcja jest darmowa. Aborcja na żądanie w Szwecji to zwykle koszt w granicach do około 12 000 SEK w przypadku aborcji mechanicznej.
 
Polecamy również: