Do kiedy ozdoby świąteczne? Do kiedy dekoracje świąteczne?

Jednym z pierwszych zwiastunów nadchodzących świąt Bożego Narodzenia są pojawiające się na ulicach polskich miast ozdoby świąteczne i świąteczne iluminacje. Gdy święta kończą się ozdoby na domach i w miejscach publicznych w Krakowie czy Warszawie pozostają z nami na nieco dłużej. Do kiedy trzymać ozdoby świąteczne? Do kiedy dekoracje świąteczne?

 

Wiele osób zastanawia się kiedy rozpocząć demontaż ozdób świątecznych na domowych balkonach, dachach czy choinkach. Nie każdy wie do kiedy można je trzymać. Czy w ogóle istnieje konkretna data do kiedy można trzymać ozdoby świąteczne lub choinki?

 
Lampki i inne iluminacie świąteczne, jak sama nazwa wskazuje, mają tworzyć świąteczny nastrój, więc jeśli zostaną z nami na cały rok to w końcu przestaną być dekoracją odświętną, a staną się codziennością. Czy o to nam chodzi? Nie! Więc kiedyś nadchodzi czas w którym ozdoby należy zdjąć. Kiedy?

 
Nie ma żadnej konkretnej daty ani dnia do którego wolno i należy trzymać ozdoby świąteczne, a kiedy należy je zdjąć. U osób gorliwie wierzących istnieją dwie graniczne daty trzymania ozdób świątecznych i daty rozbierania choinek. Pierwsi decydują się na ściąganie ozdób już w popularne święto Trzech Króli, inni zdejmują ozdoby i iluminacje na niedzielę Chrztu Pańskiego czyli niedzielę po święcie Trzech Króli.

 
Niektórzy trzymają je jeszcze dłużej do 2 lutego czyli do daty religijnego święta Ofiarowania Pańskiego. Nie ma jednak żadnych przepisów oficjalnie mówiących do kiedy można trzymać ozdoby świąteczne. Jeśli tylko chcecie to możecie je mieć w domu cały rok.

 
Polecamy również: