Czy w Belgii aborcja jest legalna? Do kiedy aborcja w Belgii?

Od czasu wyroku Trybunału Konstytucyjnego w październiku 2020 roku w Polsce aborcja stała się modnym tematem. Wiele osób zastanawia się jakie prawa aborcyjne są w pozostałych krajach Europy. Jeśli zastanawiacie się czy w Belgii aborcja jest legalna to dziś to sprawdzimy. Jak wygląda prawo aborcyjne w Belgii? Czy jest aborcja na żądanie?

 
W okresie międzywojennym polskie prawo aborcyjne należało do jednych z najbardziej liberalnych w Europie. Obecnie jest dokładnie na odwrót. Polska nie wyznacza standardów aborcyjnych na świecie. Belgia nie jest tu wyjątkiem jeśli chodzi o kraje z bardziej liberalnym podejściem do aborcji.
 
Czy aborcja w Belgii jest legalna? Tak. Aborcja na żądanie w Belgii jest legalna do 12. tygodnia od poczęcia czyli 14. tygodnia od wystąpienia ostatniej miesiączki. Podobnie jak w wielu innych krajach w przypadku chętnych na aborcję wymagany jest czas do namysłu dla ciężarnej. Zabieg nie może odbyć się wcześniej jak po sześciu dniach od zgłoszenia się do lekarza. Czy po terminie 12. tygodnia aborcja jest legalna?
 
Tu sprawa się komplikuje. Późniejsza aborcja jest legalna tylko w wyjątkowych przypadkach takich jak zagrożenie życia matki, uszkodzenia płodu lub ryzyka narodzin z ciężkimi wadami. Późna aborcja wymaga jednak potwierdzenia jej konieczności przez dwóch lekarzy.

 


 
W Belgii przeprowadzane są zarówno aborcje farmakologiczne (do 7. tygodnia) jak i mechaniczne. Nie wszystkie miejsca są uprawnione do wykonywania aborcji i nie wszystkie placówki mają obowiązek jej wykonywania. Kobiety niepełnoletnie mają pełne prawo do wykonywania aborcji bez konieczności pytania kogokolwiek o zgodę.
 
Ile kosztuje aborcja w Belgii? Koszt aborcji w Belgii szacuje się na około 450 EUR ale w przypadku kobiet ubezpieczonych w kraju koszty pokrywa ubezpieczenie i koszt to właściwie tylko koszt 2 wizyt lekarskich na poziomie 3,6 EUR. W przypadkach bez ubezpieczenia zapłacić trzeba 200 EUR za metodę mechaniczną i 225 EUR za metodę farmakologiczną.

 
Polecamy również: