Czy do Belgii potrzebny jest paszport czy dowód?

Do Belgii wybiera się mało turystów z Polski ale jednak są tacy, którzy decydują się na wakacje w Brukseli lub zwiedzanie katedry św. Bawona w Gandawie. Jakie dokumenty należy mieć jadąc do Belgii? Czy do Belgii potrzeba paszportu czy wystarczy dowód osobisty? Czy Polacy potrzebują wizy do Belgii? A co z dziećmi? Dziś o dokumentach potrzebnych na wakacjach w Belgii.
 
Belgia była jednym z państw, które znalazły się w gronie państw tak zwanej Starej Unii. Belgia od początku jest państwem członkowskim Unii Europejskiej do której Polska wstąpiła oficjalnie w dniu 1 maja 2004 roku. Członkostwo Belgii i Polski w Unii Europejskiej oznacza, że do wyjazdu do Belgii wystarczy dowód osobisty.

 
To że nie potrzeba paszportu do Belgii nie znaczy jednak, że paszport nie jest honorowanym dokumentem. Jeśli wybieracie się do Belgii z powodzeniem możecie pojechać mając ze sobą paszport lub dowód osobisty. Na paszporcie lub dowodzie osobistym możemy przebywać w Belgii przez 90 dni bez wizy.
 
Wiemy już że do Belgii wystarczy dowód osobisty. Co zaś z kontrolami na granicach? 26 marca 1995 roku Belgia przystąpiła do Układu z Schengen. Przypominamy – na wewnętrznych granicach tzw. Strefy Schengen nie ma kontroli granicznych, oznacza to że wjeżdżając do Belgii nie będziemy kontrolowani w przeciwieństwie na przykład do Chorwacji, która w UE jest ale nie jest w gronie państw członkowskich układu z Schengen.
 
Co z dziećmi jadącymi do Belgii? Jakie dokumenty należy mieć dla dziecka? Dziecko jadące do Belgii musi mieć własny dowód osobisty lub paszport. W przypadku podróży bez opiekunów prawnych najlepiej by dziecko miało również stosowne pisemne zezwolenie na podróż.

 

Polecamy również: