Gorlice jaki to powiat? Jaki powiat Biecz i Bobowa?

Sprawdzanie jaki powiat zajmuje jaki konkretnie obszar to dzięki miłościwie nam panującym jedna z popularnych czynności wśród mieszkańców Polski. Jeśli zastanawiacie się w jakiej strefie jest powiat gorlicki to warto najpierw sprawdzić jakie miasta i gminy obejmuje. Jaki jest powiat w Gorlicach? Jaki w Bieczu?

 

Powiat gorlicki utworzono w 1999 roku przy okazji przeprowadzanej wówczas reformy administracyjnej. Powierzchnia powiatu to aż 966,46 kilometra kwadratowego ale liczba mieszkańców nie jest duża. W powiecie gorlickim mieszka zaledwie 108 888 osób (dane na koniec roku 2019). Tablice rejestracyjne samochodów zarejestrowanym w powiecie gorlickim to KGR.

 
Powiat gorlicki obejmuje sobą gminę miejską Gorlice, miasto Gorlice, Bobowa i Biecz, a także dwie gminy miejsko-wiejskie czyli Biecz i Bobową. Poza tym znajdują się w nim mniejsze gminy wiejskie takie jak Gorlice, Lipinki, Łużna, Ropa, Sękowa, Moszczenica oraz Uście Gorlickie.

 
Ważnym faktem historycznym dotyczącym powiatu gorlickiego jest to, że to jeden z niewielu miejsc na obecnym terenie Małopolski na terenie którego w czasie wojny i po wojnie mierzono się z napadami ukraińskich band UPA sformowanych z byłych członków zbrodniczej organizacji SS Galizen. Powiat gorlicki w dzisiejszym kształcie graniczy z dwoma powiatami znajdującymi się w województwie Małopolskim czyli z powiatem nowosądeckim i tarnowskim oraz z jednym powiatem na Podkarpaciu.

 
Polecamy również: