Jaki alkohol na Węgrzech? Węgierskie alkohole TOP lista

Jaki alkohol na Węgrzech? Węgierskie alkohole TOP lista

Węgry to kraj znany, lubiany i często wybierany za miejsce na urlop. Wiele osób jadących do Węgier zastanawia się jakie alkohole kupić w Węgrzech. Jakie są słynne węgierskie alkohole? Jaki alkohol kupić? Sprawdźmy! Oto lista ciekawych węgierskich alkoholi, które warto spróbować.

 


Palinka

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Post udostępniony przez Dette (@dettesz)

 
Zaczynamy od jednego z najsłynniejszych i najmocniejszych węgierskich alkoholi czyli palinki. Czym dokładnie jest palinka? Palinka to owocowe brandy będące chronionym produktem regionalnym produkowanych w Węgrzech. Palinka przygotowana jest w wyniku destylacji sfermentowanego zacieru, moszczu lub miąszu.

 

W sklepach najczęściej spotykana jest palinka śliwkowa, gruszkowa, jabłkowa, wiśniowa, morelowa czy truskawkowa, a nawet pochodząca z winogron. Najbardziej klasyczny napój to napój śliwkowy.

 

Istnieją też napoje mieszane na przykład z miodem. Tego typu napoje nie mogą być nazywane palinką. Dostępne są też trunki będące mieszaniną dwóch smaków. Najczęściej napój ma 37,5% mocy ale zdarzają się też mocniejsze 40% lub nawet jeszcze mocniejsze trunki. Koszt półlitrowej butelki palinki 37,% w 2022 roku to około 5300 HUF.

 


Unicum


 
Drugim ze słynnych węgierskich alkoholi jest ziołowy likier Unicum. Unicum o zawartości 40% alkoholu to mieszanina 40 różnych składników w tym ziół, kardamonu, imbiru czy skórki pomarańczowej.
 
Likier wykorzystywany jest jako lek na dolegliwości żołądkowe. Ma też pozytywnie działać na trawienie. Wielu Polaków uważa go za obowiązkową rzecz, którą warto kupić na Węgrzech. Unicum można również wykorzystywać jako aperitif lub dodatek do drinków. W 2022 roku koszt charakterystycznej butelki Unicum o pojemności 0,5 litra likieru to około 5200 HUF. Istnieje też Unicum śliwkowy, a także wersja kawowa.

 


Juhfark

 
Węgry słyną z produkcji najróżniejszego rodzaju wina. Nie sposób wymienić wszystkie wina produkowane w Węgrzech ale wśród wielu wymienić warto wina ze szczepu juhfark. Białe wina produkowane w niewielkim regionie winiarskim Somló charakteryzującym się wulkanicznymi glebami.
 
Wino z winogron juhfark (węg. owczy ogon) charakteryzuje się słomkową barwą, z nutami migdałowej goryczki, jabłkami czy ananasem i gruszką. W 2022 roku butelkę wina juhfark o pojemności 0,7 litra można kupić już w okolicach 1800-1900 HUF czyli około 20 złotych.

 


Egri Bikavér

 
Wino znane nawet przez tych, którzy nie mają żadnego pojęcia o dobrym winie. Słynna węgierska “bycza krew” to ciemnoczerwone wino produkowane w okolicach węgierskiego Egeru powstałe z mieszaniny win z kilku odmian winogron. Każdego roku mieszanina winogron może być inna, ale muszą znajdować się przynajmniej trzy z obowiązkowej listy szczepów na której znajdują się m.in. Kékfrankos, Kékoportó, Menoire, Merlot, Pinot noir, Syrah, Turan czy Zweigelt.

 
Wino ma korzenne, owocowe aromaty i średnią zawartość tanin. Wino z Egeru jest produktem o chronionym pochodzeniu. Butelkę wina Egri bikavér w 2022 roku moża kupić już za około 620 HUF czyli 7 złotych. Lepsze jakościowo kosztują w granicach 3000-5000 HUF.

 


Tokaji

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Post udostępniony przez Nagy László (@biglacy80)

 
Kolejne wino, które znają nawet laicy. W sprzedaży kilka rodzajów tokaju: tani Furint, Szamorodni czy najbardziej pożądany Aszu. Tokaj to jedno z największych symboli Węgier. Białe deserowe wino to również produkt zastrzeżony i może być produkowany tylko w regionie Tokaj-Hegyalja.

 
Wino nie należy do najdroższych. Prosty i tani tokaj furmint kupimy już za około 700 HUF za butelkę czyli nieco ponad 8 złotych. Najlepsze i najbardziej wyszukane wina mogą kosztować zdecydowanie więcej. Za dobrej jakości średniej klasy Tokaji Aszu z oznaczeniem 5 puttonów w 2022 roku zapłacimy około 6300 HUF za butelkę.

 


Kadarka

 
Kolejne dobrze znane węgierskie wino to wino z najpopularniejszej w kraju odmiany winogron kadarka uprawianej też na Półwyspie Bałkańskim. Wino z winogron kadarka to czerwone lekkie wino owocowe z korzenną nutą. Pomiędzy produktami różnych winnic mogą występować różnie w zależności od tego na jakiej glebie uprawiane były winorośle.
 
Średniej jakości wytrawną kadarkę kupimy w 2022 roku za około 20 zł za butelkę.

 


Piwo (Soproni, Borsodi, , Dreher)

 
W każdym kraju kupić można lokalne piwo i Węgry nie są tutaj żadnym wyjątkiem. Większość produktów największych producentów to piwa jasne. Wśród popularnych wymienić można lagery Villagos, Soproni, Arany Ászok czy Szalon lub pils Dreher.
 
Podobnie jak w Polsce popularne są tu piwa rzemieślnicze i nawet duże koncerny próbują z nimi konkurować. Koncernowe Borsodi Tropical Ale czy IPA kupimy za około 380 HUF za puszkę. Lagery produkowane na większą skale są tańsze i kosztują około 280 HUF czyli nieco ponad 3 złote.

 


Lanchíd

 
Lanchid to słynny most w Budapeszcie ale fani alkoholu mogą kupić Sobie węgierską brandy z wyższej półki. Brandy o 40% zawartości alkoholu powstało w 1949 roku by uczcić stulecie rozpoczęcia budowy słynnej przeprawy w węgierskiej stolicy. Brandy charakteryzuje się nurami wanilii i czekolady.
 

Brandy nie należy do najtańszych – koszt butelki 0,7 litra to w 2022 roku w granicach 8700 HUF czyli około 100 zł. Butelka w specjalnym opakowaniu prezentowym kosztować będzie więcej – około 11 000 HUF.

 
Warto przeczytać również: