Gdzie zaparkować w Krakowie za darmo? Darmowe parkingi w centrum?

Gdzie zaparkować w Krakowie za darmo? Darmowe parkingi w centrum?

Parkowanie w Krakowie nie należy do tanich, a można wręcz powiedzieć że jest drogie. W porównaniu do naszych zarobków parking w Krakowie jest dużo droższy, niż parkingi dla mieszkańców wielu miast na zachodzie Europy. Nic więc dziwnego, że wiele osób zastanawia się gdzie zaparkować w Krakowie za darmo. Czy da się parkować za darmo? Czy są darmowe parkingi w Krakowie?

cent

 


Parkowanie w Krakowie w praktyce

Parkowanie w Krakowie to koszmar. Miasto od dłuższego czasu robi wszystko by po Krakowie jeździło się tragicznie i parkowało jeszcze gorzej. Kraków staje w gigantycznych korkach paraliżujących nawet odległe części miasta takie jak Nowa Huta. Jeśli ktoś jest bogatym turystom, którego stać na jeżdżenie po mieście taksówką to problemy z parkowaniem go nie dotyczą. Jeśli ktoś jest bogaty i może pozwolić sobie na mieszkanie w samym centrum to też nie. Większość jednak nie jest w tak wspaniałej sytuacji.
 
Są osoby, które nie zarabiają dziennie zdecydowanie więcej, niż kosztuje parking w centrum Krakowa przez 8 godzin. Wielu turystów też nie chce doliczać kolejnych 60 złotych za dzień (stan na jesień 2020 roku) za parkowanie w centrum przed wynajętym mieszkaniem czy niedaleko hotelu. Niestety jeśli chodzi o darmowe parkowanie w centrum Krakowa to sprawa nie jest zbyt prosta.
 

 
Kraków wykupił budynki po dawnym szpitalu uniwersyteckim mieszczące się w obszarze Wesoła Wschód niedaleko samego centrum Krakowa. Wszystkich ucieszyło to, że poszpitalne tereny nie są wpisane do strefy płatnego parkowania i na szczęście przez pewien czas można tu parkować za darmo na przykład przy ul. Śniadeckich w rozsądnej odległości od centrum.
 


 

“Niedopatrzenie” zapewne błyskawicznie zostanie usunięte, więc jeśli czytacie ten tekst z początkiem 2021 roku to tego darmowego parkingu może już nie być. Jedynie motocykle mogą parkować za darmo w strefie.
 
Gdzie indziej legalnie zaparkować za darmo w centrum Krakowa? Jedynie niektóre prywatne tereny mają swoje darmowe parkingi dla pracowników czy użytkowników ale pewnie do nich nie należycie. Legalnie w strefie w centrum Krakowa parkować się nie da w obrębie I obwodnicy. Dalej od samego centrum można ale parkowanie jest płatne. Strefa obowiązuje na wszystkich wyznaczonych miejscach postojowych w centrum miasta.
 
W chwili publikacji tego tekstu za darmo w centrum Krakowa można parkować jedynie od 20:00 do 10:00 w nocy oraz przez cały dzień w niedziele i święta. Tu przeczytacie kiedy obowiązuje strefa w Krakowie. Jeśli czytacie ten tekst na przykład w 2021 roku to może się okazać, że płatne parkowanie zostało rozszerzone “na wniosek mieszkańców”, ciekawe których, na godziny od 8 (!) rano aż do 22:00 wieczorem i dodatkowo również o płatne niedziele. Wyjście na kawę do kawiarni w centrum Krakowa oznacza często, że w parkomacie trzeba zostawić więcej pieniędzy niż kosztowała sama kawa…
 
Jeśli jesteście turystami przyjeżdżającymi na tydzień do Krakowa to wyjściem jest zakup abonamentów typu O. Na jeden dzień to zniżka wynosząca OSZAŁAMIAJĄCE 5 złotych od ceny z parkomatu, na tydzień koszt to 300 zł, a na miesiąc 500.

 


Darmowe parkingi w Krakowie

strefa platnego parkowania kraków
Zdjęcie ze wspaniałych czasów gdy płatne parkowanie w Krakowie obowiązywało w dni robocze

 

 
Niestety jeśli chodzi o możliwość normalnego zaparkowania w Krakowie to właściwie z każdym rokiem jest gorzej. Niektórzy turyści uciekają się do podrzucania swoich samochodów na parkingi w dalszej odległości od centrum poza strefą i powrót do niego Uberem lub Boltem. To nieładne zachowanie z perspektywy mieszkańców Krakowa, którym zabierane są bezcenne darmowe miejsca. Darmowymi parkingami w Krakowie dysponują galerie handlowe położone na obrzeżach Krakowa i to właściwie tyle.

 
Nawet parkingi typu Park and Ride dla turystów się nie nadają, a na jeden dzień są dosyć drogie jeśli chcecie zwiedzić Kraków przyjeżdżając tu na rodzinny wypad. Za 10 zł otrzymuje się możliwość darmowego przejazdu komunikacją, ale nie dla pasażerów samochodu, a tylko dla jednej osoby. P&R nie nadają się dla turystów bowiem samochodem należy wyjechać przed zakończeniem doby parkingowej. Opłata dodatkowa za pozostawienie pojazdu poza dobą parkingową to 100 złotych.

 

Polecamy również: