Czy na Islandii działa EKUZ? Czy trzeba ubezpieczenie turystyczne?

Czy na Islandii działa EKUZ? Czy trzeba ubezpieczenie turystyczne?

Islandia od kilku lat jest jednym z najmodniejszych kierunków uroskopowych wyjazdów. Wiele osób planujących lot na Islandię zastanawia się czy na Islandii działa EKUZ. Czy jadąc na Islandię trzeba kupić ubezpieczenie turystyczne czy wystarczy EKUZ? Sprawdźmy to!

 

EKUZ to skrót od Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Jest to dokument, który umożliwia dostęp do publicznej opieki medycznej w innych krajach Unii Europejskiej oraz kilku innych państwach europejskich. Dzięki karcie EKUZ można skorzystać z usług publicznej opieki zdrowotnej i następnie domagać się zwrotu poniesionych kosztów w kraju.
 
Karta EKUZ jest wydawana bezpłatnie przez krajowe instytucje ubezpieczeniowe, takie jak w Polsce przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Czy karta ta działa na Islandii?
 
Tak, Islandia jest jednym z krajów które akceptują kartę EKUZ. Czy znaczy to, że na Islandię nie trzeba ubezpieczenia turystycznego?
 
Trzeba podkreślić, że EKUZ nie jest tym samym czym ubezpieczenie turystyczne. Kupując ubezpieczenie turystyczne możemy posiadać nie tylko polisę od kosztów leczenia ale także takie dodatki jak ubezpieczenie bagażu, ubezpieczenie od kosztów akcji ratowniczej, OC, OC sportowe czy NNW. Jeśli lecimy na Islandię i mamy na przykład zamiar uprawiać sport czy korzystać z drogiego sprzętu sportowego warto zastanowić się nad zakupem ubezpieczenia dodatkowego.
 
EKUZ nie refunduje też takich rzeczy jak na przykład transport chorego do Polski.
 
Podsumowanie: czy w Islandii działa EKUZ? Tak, lecąc na Islandię wydana w Polsce karta EKUZ będzie akceptowana w placówkach medycznych.

 
Polecamy również: