Największe miasto Europy. TOP 10 największych miast

Największe miasto Europy. TOP 10 największych miast

Polska leży w Europie. Nasza stolica, największe miasto to Warszawa mogąca pochwalić się 1,7 mln ludności. Na tle całej Europy to niewielki wynik. Jakie są największe miasta w Europy? Jakie są najbardziej zaludnione miasta naszego kontynentu? Oto lista największych miast w Europie pod względem ludności czyli liczby mieszkańców. Które miasto jest największe?

 


Mińsk


 
Na 10. miejscu w zestawieniu pojawia się miasto, którego nikt pewnie się nie spodziewał. Mińsk – stolica Białorusi położona nad rzeką Świsłoczą. Powierzchnia Mińska to około 349 kilometrów kwadratowych ale na tak niewielkiej powierzchni mieszka, według danych z 2017 roku aż 1,975 miliona mieszkańców.

 


Paryż


 
Na 9. pozycji znajduje się podzielona na 20 dzielnic stolica Francji czyli dobrze znany wszystkim Paryż. Według danych z 1 stycznia 2020 roku w mieście zajmującym powierzchnię 105,4 kilometra kwadratowego mieszka aż 2,148 mln mieszkańców. Jeśli interesuje Was temat Francji i Paryża to zapraszamy do zapoznania się z ciekawostkami o Francji oraz 33 ciekawymi faktami o Paryżu.

 


Rzym


 
Rzym to słynne miasto położone na siedmiu wzgórzach. Włoska stolica położona nad rzeką Tyber ma powierzchnię aż 1285 kilometrów kwadratowych. W tak dużym mieście mieszka naprawdę znaczna liczba mieszkańców.Według danych z 2017 roku w Rzymie mieszka 2,873 mieszkańców.

 


Kijów


 

839 kilometrów kwadratowych powierzchni nie jest wynikiem oszałamiającym, ale ludność Kijowa, największego miasta na Ukrainie, jest naprawdę imponująca. W położonym nad Dnieprem mieście Według danych pochodzących z 2017 roku mieszka aż 2,884 mln mieszkańców. Przed wyjazdem do Kijowa warto sprawdzić czy na Ukrainę potrzebny jest paszport.

 


Madryt


 
604,3 kilometra kwadratowego powierzchni nie plasują Madrytu wysoko w gronie miast o największej powierzchni w Europie, ale ludność hiszpańskiej stolicy jest naprawdę imponująca. W mieście na Wyżynie Kastylijskiej u podnóża Sierra de Guadarrama zamieszkuje aż 3,255 mln mieszkańców.

 


Berlin


 
Dane z grudnia 2019 roku wskazują, że w Berlinie mieszka 3,769 mln mieszkańców. Osoby zainteresowane tematem niemieckiej stolicy powinny przeczytać również zestawienie 33 ciekawych faktów i ciekawostek o Berlinie.

 


Petersburg


 
Petersburg jest drugim co do wielkości miastem w Rosji. Według danych ratusza podanych w 2020 roku populacja Petersburga to dokładnie 5 398 064 mieszkańców.

 


Londyn


 
Londyn do czasu w którym Wielka Brytania demokratycznie zdecydowała o opuszczeniu Unii Europejskiej był najbardziej zaludnionym miastem we wspólnocie. Londyn może pochwalić się ogromną liczbą mieszkańców co czyni go trzecim co do wielkości miastem w Europie. Według danych z 2018 roku w Londynie mieszkało aż 8 908 081 osób.

 


Moskwa

Moswa, Sobór Wasyla Błogosławionego
 

Na drugiej pozycji w rankingu znajduje się kolejne miasto położone w Rosji – Moskwa. Ludność Moskwy według szacunkowych danych z 2018 roku liczba mieszkańców rosyjskiej stolicy to 12 506 468 osób. W zależności od tego jakie kryteria oceny przyjmiemy to właśnie Moskwa jest największym miastem w Europie, a dokładnie w całości położonym w Europie.

 


Stambuł


 
Zwycięzcą rankingu jest turecki Stambuł. Miasto mające aż 5 343 kilometry kwadratowe powierzchni zamieszkiwane jest przez 15,52 mln osób, jednak turecki Stambuł położony jest zarówno w Europie jak i w Azji. Miasto rozpościera się po dwóch stronach cieśniny Bosfor więc część z oszałamiającej liczby mieszkańców mieszka gdzie indziej.

 
Polecamy również: