Czy do Mołdawii potrzebny jest paszport czy dowód?

Jeśli chcecie odwiedzić Kiszyniów, Orchej Stary czy Tyraspol zastanawiacie się pewnie jakich dokumentów potrzeba do wyjazdu. Dziś sprawdzamy czy do Mołdawii potrzebny jest paszport czy wystarczy dowód osobisty. Sprawdzamy też czy jadąc do Mołdawii wymagana jest wiza. Jakie dokumenty należy posiadać wybierając się w podróż?

  • Czy do Mołdawii potrzebny jest paszport?
  • Czy można pojechać do Mołdawii na dowód osobisty?
  • Czy do Mołdawii potrzeba wizy?

Mołdawia graniczy z jednej strony z Ukrainą do której potrzeba paszportu oraz z Rumunią do której wystarczy dowód osobisty

 
Mołdawia nie jest państwem Unii Europejskiej i nie znajduje się również w tzw. Strefie Schengen. Podobnie jednak jak w wypadku Gruzji jedynym dokumentem, który muszą mieć Polacy jadący do Mołdawii jest dowód osobisty.

 
Jeśli jedziemy do Mołdawii i nie mamy zamiaru jechać na Ukrainę lub odwiedzać Republiki Naddniestrzańskiej nie potrzeba paszportu. Jeśli jedziemy na Ukrainę lub do Naddniestrza paszport należy ze sobą posiadać.

 
Czy do Mołdawii potrzebna jest wiza? Polacy nie potrzebują wizy do Mołdawii jeśli będą przebywać w kraju przez 90 dni w ciągu 180 dni od daty pierwszego wjazdu. Po upływie tego okresu znów można wjechać na kolejne 90 dni. Dłuży pobyt to już konieczność posiadania wizy. Mołdawskie służby graniczne mogą wymagać 30 dolarów na każdy dzień pobytu w Mołdawii i minimalnej kwoty 150 USD na pobyt.

Ważne informacje:

  • Do Mołdawii wystarczy dowód osobisty jeśli nie jedziemy do Naddniestrza
  • Dokumenty mają być ważne w dniu wjazdu i wyjazdu
  • Dokumenty należy posiadać w formie fizycznej, nie skanów czy aplikacji

Polecamy również: