Gdzie leży Mołdawia? Gdzie jest? Gdzie się znajduje?

Gdzie leży Mołdawia? Gdzie jest? Gdzie się znajduje?

Jeden z najbiedniejszych i najmniejszych krajów w Europie czyli Mołdawia nie należy do krajów o których w Polsce wie się zbyt wiele dlatego też wiele osób zastanawia się gdzie leży Mołdawia. Jakie jest położenie Mołdawii? Gdzie znajduje się Mołdawia? Czy Mołdawia naprawdę istnieje?

 

Osoby, które nigdy nie poznały nikogo z Mołdawii i nie słyszały nigdy o tym kraju mogą chwilami wątpić w istnienie Mołdawii ale trzeba rozwiać wszelkie – Mołdawia istnieje i jest niepodległym krajem.

 
Mołdawia to mały kraj położony na południowym-wschodzie Europy. Mołdawia jest jednak zaliczana do krajów Europy Wschodniej przez ONZ. Powierzchnia Mołdawii to 33 846 kilometrów kwadratowych, a dla porównania powierzchnia niewielkich Czech to 78 870 kilometrów kwadratowych.

 
Z kim graniczy Mołdawia? Jeśli bierzemy pod uwagę kraje uznawane przez większość świata to graniczy wyłącznie z Rumunią oraz z Ukrainą. Mołdawia w praktyce graniczy też z regionem Naddniestrza czyli nieuznawaną przez większość świata Naddniestrzańską Republiką Mołdawską ze stolicą w Tyraspolu, która od 1990 roku nie uznaje zwierzchnictwa ośrodka władzy w Kiszyniowie.

 
Czy Mołdawia ma dostęp do morza? Nie, niewielki około 2-kilometrowy pas który mógłby dać Mołdawii dostęp do morza przez Liman Dniestru jest terenem należącym do Ukrainy. Mołdawia od 1999 roku ma dostęp do 450-metrowego pasa brzegu Dunaju, który uzyskała oddając Ukrainie 8-kilometrowy odcinek drogi. Na kawałku linii brzegowej wzniesiony został Port Giurgiulești, port znajduje się przy ujściu Prutu do Dunaju i pozwala na zawijanie tu statków pełnomorskich na terytorium Mołdawii.

 
Polecamy również: