Czy w Rumunii jest euro? Czy można płacić euro w Rumunii?

Rumunia nie należy do najbardziej atrakcyjnych i najczęściej odwiedzanych krajów w Europie. Należy jednak do Unii Europejskiej dlatego wiele osób planujących wyjazd do Rumunii zastanawia się czy Rumunia ma euro. Czy w Rumunii jest euro? Czy euro jest walutą oficjalnie obowiązującą w Rumunii? Czy można płacić w euro?

 

Rumunia jest członkiem Unii Europejskiej od 1 stycznia 2007 roku. To niewiele krócej od Polski ale podobnie jak Polska również Rumunia nie należy do krajów, które są w stanie spełnić warunki koniecznie do przyjęcia euro chociaż planowano to już zrobić w 2019 roku.
 
Jeden z trzech najbardziej skorumpowanych krajów Unii Europejskiej nie używa euro. W Rumunii walutą wciąż jest lokalny lej rumuński. Czy w Rumunii będzie euro?
 
Wszystko wskazuje na to, że tak i to szybciej niż w Polsce. Według planów rumuńskiego rządu kolejną datą wprowadzenia euro w Rumunii miał być rok 2024., ale w 2021 roku data ta została przeniesiona na 2027 lub 2028 rok, a następnie przesunięta na 2029.
 
Czy w Rumunii da się płacić w euro? Sprawa płatnościami euro w Rumunii wygląda podobnie jak w Polsce. Euro przyjmują niektóre hotele, sklepy, restauracje czy stacje benzynowe ale kurs wymiany euro na lokalną walutę, którą w przypadku takiej płatności zaproponuje nam sprzedawca zwykle jest bardzo niekorzystny.
 
Podsumowanie: czy w Rumunii jest euro? Nie, w Rumunii wciąż używana jest lokalna waluta, która ma zostać zastąpiona przez euro przed końcem tego dziesięciolecia.

 
Polecamy również: