Czy w piątek po Bożym Ciele jest post? 2023

Boże Ciało jest dla wiernych kościoła katolickiego jednym z ważniejszych świąt w roku. Tego dnia msza jest obowiązkowa ale nie ma postu. Dzień następujący po święcie czyli piątek też interesuje wiernych. W 2023 roku wiele osób zastanawia się czy w piątek po Bożym Ciele jest post. Czy w piątek po Bożym Ciele można jeść mięso?

 
Jeśli zastanawiacie się czy piątek po Bożym Ciele jest innym piątkiem od pozostałych to nie mamy dla Was dobrych wiadomości. Generalnie piątek po Bożym Ciele jest takim samym piątkiem jak każdy inny. Oznacza to, że obowiązuje post dla tych, którzy uważają się za wiernych kościoła katolickiego. Pozostałe osoby nie żyjące według przekonań religii rzymskokatolickiej mogą jeść mięso niezależnie od tego jaki dzień w roku wypada.

 
Gorliwych katolików w piątek po Bożym Ciele obowiązuje post tak zwany post jakościowy. Oczywiście kapłani kościoła katolickiego mogą udzielić tak zwanej dyspensy od postu piątkowego ale takich informacji trzeba już szukać samodzielnie w każdej diecezji kapłani podejmują samodzielne decyzje na ten temat. Najczęściej dyspensa jest udzielana w większości diecezji w kraju!

 
Post nie obowiązuje też w parafiach w których w piątek po Bożym Ciele jest odpust. Czyli post jest ale go nie ma. Zależy gdzie mieszkacie.
 
Podsumowanie: czy w piątek po Bożym Ciele jest post? Jeśli nie ma dyspensy to jest, a jeśli jest to nie ma!

 
Warto przeczytać również: