Secesyjna lwowska reklama prasowa. Kiedyś gazety wyglądały jak dzieła sztuki

Chodząc po Lwowie nie trzeba długo szukać by zauważyć wiele polskich produktów wciąż spełniających swoją rolę, łatwo znaleźć tabliczki ze starymi nazwami ulic czy mające 100 lat kratki kanalizacyjne i inne polskie ślady we Lwowie. Przypatrując się starym kamienicom zobaczyć można secesyjne barierki i ogrodzenia często nie remontowane jeszcze od czasów przedwojennych. Tym czego zobaczyć nie można są polskie tytuły prasowe i reklamy przedwojennych przedsiębiorstw. Przyglądnęliśmy się starej lwowskiej prasie by odszukać secesyjne stare reklamy lwowskich przedsiębiorstw i przepiękne rysunki. Kiedyś nawet reklama w gazecie mogła wyglądać jak dzieło sztuki.

 

Wpis otwiera przepiękna ilustracja będąca jednocześnie logotypem wydawanego w mieście Tygodnika Lwowskiego. Rysunek pochodzi z jednego z wydań z września 1868 roku, acz pozostałe również zdobiła ta sama ilustracja. Z czasopismem wydawanym od 5 stycznia 1850 roku związany był m.in. Karol Widman, publikował tu kilkukrotnie również Karol Szajnocha. Równie ładnym logotypem mógł pochwalić się wydawany we Lwowie dwutygodnik dla najmłodszych Wiek Młody z lat 1893-1904 prowadzony przez pozytywistkę Zofię Mrozowicką (przez pewien czas wspólnie z siostrą Ireną). Magazyn drukowany był w drukarni E. Winiarza. Poniżej fragment wydania z listopada 1895 roku.

 
Wiek Młody, secesyjna reklama prasowa we Lwowie
 

O ile wynajęcie ilustratora do przygotowania jednorazowego dzieła nie było rzeczą nadzwyczajną o tyle na pochwalę zasługują również lwowskie przedsiębiorstwa, które zamiast zwykłych reklam decydowały się na znacznie bardziej wyróżniające się ogłoszenia prasowe. Wśród nich prym wiodły przede wszystkim lwowskie firmy fotograficzne konkurujące chociażby ze słynnym studiem Adela z Pasażu Mikolascha. Poniżej reklama firmy fotograficznej Edmunda Brodkowskiego z czasopisma Śmigus z 15 grudnia 1904 roku. Zaraz obok kolejny wielki lwowski fotograf Edward Trzemski i jego studio fototeczniczne na reklamie prasowej z 15 grudnia 1891 roku wydanej w gazecie Czas.

 

Lwowskie firmy konkurowały ze sobą nie tylko jakością zdjęć, ale również oprawą graficzną finalnych produktów. Na naszym fanpage na Facebooku zobaczyć możecie rewers zdjęcia kartonikowego ze słynnego atelier Adela Roberta Schallera z Pasażu Mikolascha. Ładnym zdobieniem pochwalić się mógł również zakład Rembrandt będący przy okazji miejscem w którym odbył się pierwszy pokaz kinowy we Lwowie. Fotografię z rewersu zdjęcia kartonikowego z naszej kolekcji zobaczycie we wpisie o Pasażu.

 
Secesyjna reklama prasowa we Lwowie
 

Kolejne reklamy prasowe to ponownie reklamy firm fotograficznych. Po lewej stronie zakład fotograficzny, który wręcz zasypywał swoimi reklamami wszystkie lwowskie tytuły – zakład Adolfa Hegedusa z tygodnika Życie z 22 lipca 1911 roku. Obok zakład Tęcza i reklama z tygodnika Życie z 24 grudnia 1910 roku.

 
Secesyjna reklama prasowa we Lwowie
 

Poniżej zestawienie reklam pracowni Hegedusa oraz nieco mniej okazała reklama drukarni M. W. Tauber z Pasażu Hasumana z 1907 roku. Niedługo później drukarnia przeszła w ręce Friedmana. Poniżej dwie reklamy kosmetyczne z 1912 i 1914 roku. Poniżej reklama kina z 20 września 1917 roku wydana w Kurjerze Lwowskim. Przypominamy, że ul. Karola Ludwika to tak właściwie ul. Legionów i Wały Hetmańskie nazywane dziś prospektem Swobody

 
Secesyjna reklama prasowa we Lwowie
 

Kolej na nieco inną reklamę. Tym razem pozostałości po Parowej Fabryce Pierników, Sucharków i Ciast L. Czyńskiego w Jarosławiu. Firma została wykupiona i w jej miejscu funkcjonowała później Fabryka Ciast i Cukrów Dr Stanisława Gurgula.

Secesyjna reklama prasowa we Lwowie
 

Kolejne reklamy nie są już aż tak zapierającymi dech w piersiach ale również są ciekawe. Po prawej reklama zapowiadająca drugą serię ilustracji do powieści Ogniem i Mieczem pochodząca z Dziennika Polskiego z 6 marca 1886 roku. Po prawej stronie reklama z 7 października 1884 z Gazety Narodowej promująca wody ze słynnego uzdrowiska w Morszynie w którym do dziś użytkowany jest wybudowany w II Rzeczpospolitej dom zdrojowy.
 
Secesyjna reklama prasowa we Lwowie
 
Na zakończenie kilka reklam promujących różne lwowskie przedsiębiorstwa. Sklep z herbatą Fryderyka Schubutha z Dziennika Polskiego z 4 kwietnia 1894 roku, sklep Dziewoński i Gigiel z Gazety Lwowskiej z 28 września 1892 roku, kolejny sklep na reklamie z 5 czerwca 1894 roku, a także stara reklama mydła wydana w Gazecie Lwowskiej 29 grudnia 1905 roku.
 
Secesyjna reklama prasowa we Lwowie

 
Jeśli posiadacie w swoich zbiorach inne przykłady lwowskich reklam prasowych lub lwowskiej secesji z rodzinnych zbiorów koniecznie pokażcie je światu na przykład w komentarzach na naszym Facebooku!

Polecamy również: