Polska piłka rozpoczęła się we Lwowie. Pierwszy polski mecz piłki nożnej

Właśnie rozpoczyna się wielkie piłkarskie święto w Rosji. Przy okazji startu kolejnego mundialu w Rosji polskie ulice zmieniają barwy na biało-czerwone, a sklepowe gazetki pełne są promocji na telewizory. Przy tej okazji warto cofnąć się do końca XIX wieku by przypomnieć sobie jak wyglądały początki polskiej piłki nożnej zrodzonej oczywiście we Lwowie. Dziś cofamy się do lipca 1894 roku.

Za ojców polskiej piłki nożnej uważać można wybitnego krakowianina Henryka Jordana (patrz także Park Jordana), który przywiózł piłkę futbolową do Krakowa w 1889 roku. Drugim z wielkich był Edmund Cenar ze Lwowa, autor m.in. książki Gry gimnastyczne młodzieży szkolnej, który jako pierwszy przetłumaczyć miał i opublikować w języku polskim zasady gry w futbol.

W 1894 roku we Lwowie organizowana była słynna Powszechna Wystawa Krajowa przy okazji której w mieście uruchomiono m.in. pierwszy tramwaj elektryczny, a także pierwszą kolejkę linową. Przy okazji Wystawy we Lwowie zorganizowano też wiele zjazdów i zlotów. Jednym z nich był II Zlot Sokołów. To właśnie przy jego okazji na terenach wystawowych w Parku Stryjskim rozegrano też pierwszy oficjalny mecz piłki nożnej z udziałem Polaków.

Liczne mundury Sokole, dziarskie postacie w bluzkach czerwonych z zarzuconą na ramiona kurtką popielatą w czapkach z sokolim piórkiem – pojawiające się na ulicach Lwowa w coraz większej liczbie w miarę, jak zbliża się godzina zapowiedzianego przybycia Sokołów z zachodnich stron kraju, nadały już wczoraj charakterystyczne piętno obrazowi miasta – opisywała II Zlot Sokołów Gazeta Lwowska

Przy okazji II Zlotu Sokoła w Parku Stryjskim stanęły przed sobą drużyny Sokoła ze Lwowa (w strojach biało-szarych) i Sokoła z Krakowa (w strojach biało-czarnych). Spotkanie nie trwało zbyt długo i według doniesień niewiele różniło się poziomem od współczesnej polskiej piłki. Na murawie panował chaos. Piłka była jeszcze mało popularna, a program zjazdu był napięty więc… spotkanie zakończono po pierwszej bramce, by ustąpić miejsca kolejnym ćwiczeniom.

Ćwiczenia próbne a to: ćwiczenia z maczugami, gry gimnastyczne (foot-ball czyli gra w piłkę odbijaną nogami) i budowanie piramid, odbywały się przy dźwiękach dwu kapeli: lwowskiej i krakowskiej Harmonii, które grały naprzemian. Po ćwiczeniach nastąpiły zajmujące wyścigi cyklistów – relacjonowała Gazeta Lwowska

Strzelcem historycznej bramki we Lwowie był 16-letni wówczas Włodzimierz Chomicki. Bramka padła w 6 minucie spotkania. Chwilę później sędzia Zygmunt Wyrobek z Krakowa (na wyraźny sygnał szefa lwowskiego Sokoła Antoniego Durskiego) zagwizdał po raz ostatni. W Parku Stryjskim postawiono pomnik ku pamięci pierwszego meczu, a dzień 14 lipca 1894 roku został upamiętniony przez Ukraińców jako dzień w którym zrodziła się ukraińska piłka nożna. Polacy o dacie nie pamiętają i w żaden sposób jej nie świętują.

Kibice zupełnie nie rozumieli zasad gry, a sami zawodnicy starali się za wszelką cenę wkopać piłkę pomiędzy proporce wyznaczające bramkę przeciwnika. Była to wielka gonitwa za piłką. Mowy być nie mogło o tym, żeby się zatrzymać. Brawurowo odbiliśmy piłkę i zaczęliśmy ją kierować w stronę bramki naszych gości, którzy całą drużyną rzucili się jej bronić i wybijali nam piłkę jak tylko potrafili” – relacjonował Chomicki w książce Sportowe wspomnienia

Kilka lat później we Lwowie powstała słynna Pogoń Lwów, przez lata jeden z najlepszych polskich klubów Przy okazji warto wspomnieć, że to we Lwowie urodził się Kazimierz Górski i to tutaj rozpoczynał swoją przygodę z futbolem. Grał w klubach RKS, a już podczas okupacji w klubach Spartak i Dynamo.

W święto konstytucji – 3 maja 2018 roku we Lwowie zorganizowany został turniej Dwóch Miast Armada Cup odwołujący się do pierwszego meczu piłki nożnej rozegranego w Stryjskim Parku. Kraków reprezentowały młode drużyny Wisły Kraków, Akademii Piłkarskiej 21 i Garbarni Kraków. Tak jak i za pierwszym razem – wygrała reprezentacja Lwowa, ale cały turniej wygrali już reprezentacji Akademii Piłkarskiej 21.

Polecamy również: